Ruch Autonomii Śląska apeluje do samorządowców, by nie podnosili sobie wynagrodzeń

Um kato streetview

Ruch Autonomii Śląska apeluje do samorządowców o „zachowanie elementarnej przyzwoitości” i rezygnację z szansy podnoszenia sobie wynagrodzeń, jaką daje im ustawa przyjęta w miniony piątek przez Sejm.

RAŚ: Głosowanie nad podwyżkami obnaża degenerację polskiej kultury politycznej

W piątek, 14 sierpnia, Sejm przyjął ustawę przewidującą znaczny wzrost wynagrodzeń m.in. dla prezydenta, premiera, ministrów i wiceministrów oraz parlamentarzystów. Za głosowała zdecydowana większość posłów, w tym duża część opozycji. Przeciw była m.in. partia Razem i Konfederacja oraz część posłów klubów Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Polskiej.

- Solidarne głosowanie większości ugrupowań w sprawie uposażeń parlamentarzystów i wysokich rangą urzędników państwowych w sytuacji pogłębiającego się kryzysu i zamrożenia płac w sektorze budżetowym obnaża degenerację polskiej kultury politycznej. To godne ubolewania zepsucie rysuje się tym wyraźniej na tle postawy polityków w Republice Czeskiej, którzy wybrali drogę dokładnie odwrotną, w geście solidarności z ponoszącym konsekwencje gospodarczych problemów społeczeństwem decydując o obniżeniu swych pensji – czytamy w oświadczeniu Ruchu Autonomii Śląska.

RAŚ: Apelujemy do władz samorządowych na Górnym Śląsku o zachowanie elementarnej przyzwoitości

Nowe przepisy umożliwiają także podniesienie wynagrodzeń samorządowców i do nich – w swoim oświadczeniu – zwrócił się RAŚ.

- Degrengolada polskiej klasy politycznej, której bezradnym świadkiem stało się społeczeństwo, to moment próby dla reprezentantów naszej regionalnej społeczności i wspólnot lokalnych. Przyjęta przez sejm ustawa daje możliwość podniesienia wynagrodzeń samorządowców. Apelujemy do władz samorządowych na Górnym Śląsku o zachowanie elementarnej przyzwoitości i rezygnację z prób skorzystania z tej szansy. Niech górnośląski samorządowiec, zamiast stać się wspólnikiem parlamentarnej szajki z Warszawy, pokaże inny styl uprawiania polityki, oparty na odpowiedzialności i solidarności – apeluje RAŚ.

Nad ustawą o podwyżkach będzie teraz pracował Senat, gdzie większość ma opozycja. Po kompromitacji podczas głosowania w Sejmie zdanie zmieniła Platforma Obywatelska. Borys Budka, przewodniczący PO, rekomenduje dziś senatorom KO odrzucenie ustawy w całości.

fot. Google Street View

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: