Sąd Okręgowy w Katowicach popełnił błąd. Odszkodowanie dla podejrzewanego o terroryzm

Sąd Okręgowy w Katowicach - odszkodowanie dla Marokańczyka (Autorstwa Kinicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73849387)
1280px Sąd Okręgowy 4

Katowicki sąd przyznał obywatelowi Maroka ogromne odszkodowanie. Mourad T. został niesłusznie skazany za powiązania z Państwem Islamskim.

Sprawą Marokańczyka żyły media w całej Polsce kilka lat temu. Mourad T. został zatrzymany przez ABW w Rybniku pod zarzutem pełnienia roli zwiadowcy dla ISIS – Państwa Islamskiego. Według oskarżyciela miał sprawdzać trasy, po których można się poruszać bez problemów oraz weryfikować jak wyglądają kontrole graniczne na konkretnych przejściach. Dodatkowo miał mieć bliskie kontakty z głównym organizatorem zamachów we Francji, Abdelhamidem Abbaoudamem.

Niesłuszny wyrok dla Marokańczyka

W pierwszej instancji Sąd Okręgowy w Katowicach skazał Marokańczyka na 3 lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Podejrzany był sądzony przy zachowaniu największych środków ostrożności. Karę tymczasowego aresztowania, która trwała w sumie ponad trzy lata, spędził m. in. w więzieniu o podwyższonym rygorze. Pobyt w areszcie miał spowodować u T. uszczerbek na zdrowiu, zwłaszcza psychicznym.

W 2020 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach ostatecznie uniewinnił podejrzanego od głównego zarzutu, czyli powiązania w strukturach terrorystycznych Państwa Islamskiego. W związku z tym poszkodowany zaczął domagać się odszkodowania za niesłuszny wyrok i czas spędzony za kratkami. Sąd Okręgowy w Katowicach przyznał Marokańczykowi 500 tys. zł zadośćuczynienia i ponad 160 tys. odszkodowania.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Oszustwo (zdjęcie ilustracyjne)

Zaciągnęła 6 kredytów i 12 pożyczek dla oszusta

Question mark gc91469e65 1920

Przyjechał do Katowic w odwiedziny do brata. Zaginął

Kobieta podejrzewana o kradzież kosmetyków z drogerii, Katowice

Ukradła kosmetyki za ponad 1000 zł z drogerii w Katowicach

Jeden z wachlarzy lokomotywowni w Katowicach

Spalony budynek lokomotywowni przeznaczono do rozbiórki

18-latek próbował popełnić samobójstwo, Katowice os. Witosa

Strzelił sobie w głowę. Przed oczami miał cmentarz

Mężczyzna zatrzymany za oszustwa internetowe

Zamiast pożyczać, "sprytny" Ślązak wyłudził 6 mln zł

Zatrzymanie osób podejrzanych o sutenerstwo

Zarabiali na cudzej prostytucji. 5 osób zatrzymano