Sąd Okręgowy w Katowicach popełnił błąd. Odszkodowanie dla podejrzewanego o terroryzm

Katowicki sąd przyznał obywatelowi Maroka ogromne odszkodowanie. Mourad T. został niesłusznie skazany za powiązania z Państwem Islamskim.

Sąd Okręgowy w Katowicach
1280px Sąd Okręgowy 4

Sprawą Marokańczyka żyły media w całej Polsce kilka lat temu. Mourad T. został zatrzymany przez ABW w Rybniku pod zarzutem pełnienia roli zwiadowcy dla ISIS – Państwa Islamskiego. Według oskarżyciela miał sprawdzać trasy, po których można się poruszać bez problemów oraz weryfikować jak wyglądają kontrole graniczne na konkretnych przejściach. Dodatkowo miał mieć bliskie kontakty z głównym organizatorem zamachów we Francji, Abdelhamidem Abbaoudamem.

Niesłuszny wyrok dla Marokańczyka

W pierwszej instancji Sąd Okręgowy w Katowicach skazał Marokańczyka na 3 lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Podejrzany był sądzony przy zachowaniu największych środków ostrożności. Karę tymczasowego aresztowania, która trwała w sumie ponad trzy lata, spędził m. in. w więzieniu o podwyższonym rygorze. Pobyt w areszcie miał spowodować u T. uszczerbek na zdrowiu, zwłaszcza psychicznym.

W 2020 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach ostatecznie uniewinnił podejrzanego od głównego zarzutu, czyli powiązania w strukturach terrorystycznych Państwa Islamskiego. W związku z tym poszkodowany zaczął domagać się odszkodowania za niesłuszny wyrok i czas spędzony za kratkami. Sąd Okręgowy w Katowicach przyznał Marokańczykowi 500 tys. zł zadośćuczynienia i ponad 160 tys. odszkodowania.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Zatrzymani za posiadanie narkotyków, Mayday, Katowice

Narkotyki na Mayday w Spodku. Zatrzymania na imprezie

Katowiczanin próbował okraść z kolegą budynek w Imielinie

Katowiczanin wpadł na gorącym uczynku

Kontakt

Mieszkanka Katowic sponiewierała przepisy drogowe (WIDEO)

Wizerunek kobiet podejrzanych o kradzież

Okradły sklep w Galerii Katowickiej, teraz szuka ich policja

„#Niebajka o porwaniu” – Jak dzieci mogą się bronić przed porwaniem?

#Niebajka o porwaniu. Ten film daje do myślenia!

Inwestycja przy ul. Grundmanna w Katowicach

Biura, mieszkania i hotel nad brzegiem Rawy