Sala koncertowa NOSPR do remontu w wakacje 2021. Powstanie tu coś spektakularnego

Ledwo zaczęli sezon koncertowy, a już muszą kończyć. Tak to bywa w pandemicznym roku. 18 czerwca 2021 muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zagrają ostatni koncert. Nawet jakby nie chcieli, to i tak muszą się wyprowadzić z dużej sali koncertowej. Piękny obiekt idzie do remontu. Powstanie tu coś spektakularnego.

18 czerwca 2021 r. odbędzie się nie tylko ostatni koncert NOSPR w sezonie artystycznym 2020/2021. To również ostatni raz, kiedy można zobaczyć katowicką salę koncertową w obecnym kształcie – już za kilka tygodni rozpocznie się przebudowa jednego z jej najbardziej wyeksponowanych elementów.

Ostatni koncert sezonu artystycznego NOSPR

Finałowy koncert sezonu, 18 czerwca o godz. 19:30, wypełni włoska muzyka operowa Rossiniego i Verdiego. To repertuar szczególnie bliski dyrektorowi artystycznemu NOSPR, Lawrence’owi Fosterowi, który od wielu lat jest również dyrektorem artystycznym Opery w Marsylii. Podczas koncertu finałowego w NOSPR w jego interpretacji usłyszymy słynne uwertury do oper Sroka złodziejka oraz Wilhelm Tell Gioacchino Rossiniego. Poprzedzi je Sonata a quattro Es-dur, piąta z cyklu sześciu sonat, skomponowanych przez zaledwie 12-letniego Rossiniego. W drugiej części wieczoru zabrzmi III akt opery Rigoletto Giuseppe Verdiego z udziałem znakomitej plejady solistów. W roli tytułowej usłyszymy Lestera Lyncha, znanego z wielu doskonałych interpretacji ról barytonowych Giuseppe Verdiego. Partnerować mu będą Mirouslava Yordanowa jako Maddalena, a także Aleksandra Kubas-Kruk jako Gilda i Tadeusz Szlenkier w roli Księcia Mantui.

Duża sala koncertowa NOSPR będzie przebudowana

Koncert ten jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu – to ostatni raz, kiedy publiczność zobaczy salę koncertową w obecnym kształcie.

Kilka dni później ruszą bowiem prace budowlane, w efekcie których zniknie widoczna od wielu lat atrapa organów umieszczona nad sceną.

W jej miejsce wybudowany zostanie długo wyczekiwany prawdziwy instrument – organy piszczałkowe, które będą jednymi z największych w europejskich salach koncertowych.

Konstruktorem jest słoweńska firma Škrabl, która wykonała m.in. organy znajdujące się w auli katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz w wielu innych salach koncertowych i kościołach na całym świecie . Choć na debiut nowego instrumentu przyjdzie nam jeszcze poczekać do stycznia 2023 r., to jego najbardziej widowiskowy element – prospekt, mieszczący piszczałki, publiczność będzie mogła zobaczyć już w październiku, na pierwszych koncertach sezonu 2021/2022.

Ostatnie bilety na koncert 18 czerwca są do kupienia na stronie www.nospr.org.pl. Koncert odbędzie się z udziałem 50% publiczności.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon