Sandomierz - miasto kameralnych przyjemności

Sandomierz to miasto położone w sercu Europy Środkowej, w którym spotykają się tradycja i nowoczesność, regionalizm wschodu i dynamika zachodu, tworząc niepowtarzalny klimat miejsca dostosowanego do potrzeb współczesnej turystyki. Inicjatywy nadwiślańskiego grodu podążają za koncepcją miasta otwartego i przyjaznego przybyszowi wraz z jego indywidualnymi potrzebami.

Spacer po Sandomierzu jest okazją do zgłębienia wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym i architektonicznym za sprawą zabytków najwyższej klasy; romańskiego klasztoru św. Jakuba, gotyckiego Domu Długosza, gotycko-renesansowym Ratuszem Miejskim i wielu innym sakralnym i świeckim budowlom.

Wyjątkową atrakcją dla zwiedzających miasta są liczne szlaki enoturystyczne w pobliżu miasta. Bliskość Wisły, tuż za zabytkowym murem miasta daje możliwość skorzystania z romantycznych rejsów stylizowanymi na zabytkowe łódkami flisackimi oraz statkami żeglugi śródlądowej. Sandomierz to także bogactwo przyrodnicze – malownicze, lessowe wąwozy oraz położone niedaleko miasta Góry Pieprzowe, z racji barwy łupka kambryjskiego nazwane w ten intrygujący sposób. Liczne walory wielowiekowego grodu można poznać przy okazji uczestnictwa w wydarzeniach, przygotowanych by uwydatnić potencjał tego malowniczego, nadwiślańskiego miasta.

Sandomierz - miasto kameralnych przyjemności

W wielowiekowych murach drzemie iście królewski charakter, który mocno eksponuje Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski (08-09.07). Na zainteresowanych czekają widowiskowe pokazy historyczne przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne oraz barwne stoiska, na których można kupić swojskie jadło, unikalne rękodzieło, tradycyjne produkty
i pamiątki sandomierskie. To podróż w czasie do chwil, gdy w mieście bujnie rozwijała się kultura rycerska, a jego położenie na najważniejszych szlakach handlowych sprzyjało wymianie dóbr poprzez częste Jarmarki.

Moc wrażeń i świetna zabawa czekają na wielbicieli muzyki. Na Placu Jana Pawła II odbędą się Dni Sandomierza (22-23.07).

Już pierwszego dnia w imprezowy nastrój publiczność wprowadzi gwiazda wieczoru, wokalista SŁAWOMIR.

Drugiego dnia prawdziwa gratka czeka na fanów rapu, na scenie pojawi się O.S.T.R., następnie zagra zespół Ostatni Dzień Lata.

Zwieńczeniem tegorocznych Dni Miasta będzie koncert zespołu rockowego IRA. Podczas wydarzenia nie zabraknie także występów lokalnych formacji tanecznych i wokalnych, dmuchańców, gier i zabaw, strefy gastronomicznej, a także specjalnej ciężarówki „Wawel Truck”, w której będzie można zobaczyć m.in. pokaz robienia czekolady.

Tydzień później (30.07) na Bulwarze im. Józefa Marszałka Piłsudskiego odbędzie się tradycyjne wydarzenie poświęcone promocji produktów pszczelich – „Święto Miodu”.

Celem tej wyjątkowo słodkiej imprezy jest promocja miodu, kuchni regionalnej, podtrzymywanie tradycji kulturowych, aktywizacja mieszkańców, a także zwrócenie uwagi na rolę pszczół w przyrodzie i sposoby dbania o ich szczególne potrzeby. Tego dnia mieszkańcy oraz licznie przyjeżdżający do nadwiślańskiego miasta turyści mogą spróbować smacznych i niezwykle kuszących potraw na bazie miodu, serwowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Początkiem sierpnia Sandomierz stanie się prawdziwą stolicą mody. W samym sercu staromiejskiego Rynku odbędzie się uliczny pokaz mody „Sandomierz Fashion Street” (06.08). Na tle Ratusza widowiskowe i oryginalne kreacje zaprezentują polscy projektanci. To widowisko pełne emocji i pasji, emanujące fantastyczną atmosferą. Proste i stonowane kreacje pozwolą zapoznać się z aktualnymi trendami, a piękne i ekstrawaganckie stroje wzbudzą zachwyt, podziw i uznanie. Celem tego wyjątkowego święta mody i kultury jest promocja regionu oraz współpraca pomiędzy miastami w ramach „Nadwiślańskiego Fashion Week”.

Sandomierz - miasto kameralnych przyjemności

Druga połowa sierpnia (24-27.08) to święto muzyki w Sandomierzu. Melomani mogą poczuć pozytywne, muzyczne wibracje podczas XXXII edycji tego wydarzenia, które odbywa się na zabytkowym dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Piękne, kameralne koncerty z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej to wyjątkowe zaproszenie do świata najpiękniejszych dźwięków.

W tym roku wystąpią Grzegorz Turnau, Piotr Cugowski z orkiestrą, Stare Dobre Małżeństwo oraz wspaniały koncert ku pamięci sandomierskiego barda Marka Sochackiego – „Kto to miasto wyczarował…”.

Zapraszamy do Sandomierza, aby poczuć tę magnetyczną, niepowtarzalną moc Królewskiego Miasta, udać się na spacer malowniczymi uliczkami pełnymi piękna, tajemniczości i uroku, a także wziąć udział w jedynych w swoim rodzaju wydarzeniach kulturalnych, po których wspomnienia na długo pozostaną w pamięci.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon