Sauna

Sauna w Stargańcu? Urząd Miasta Katowice odpowiada

Sauna w Stargańcu? Czemu nie! Szczególnie grupy biegowe i miłośnicy morsowania liczą, że inwestycja dojdzie do skutku. Urząd Miasta Katowice dał odpowiedź na interpelację w tej sprawie.

Katowickie grupy biegowe i osoby, które uprawiają sporty zimowe zgłosiły pomysł utworzenia sauny na Stargańcu radnemu Dawidowi Kamińskiemu. Miałaby powstać w ramach rewitalizacji tego terenu.

Sauna miejska działa m.in. przy Zalewie Baton w Trzebini pod Chrzanowem. – Z przekazanych informacji wiem, że sauna w Trzebini cieszy się bardzo dużą popularnością i jest odpłatna, więc co istotne, zmniejszyłoby to koszty utrzymania takiego miejsca – czytamy w interpelacji Dawida Kamińskiego.

Niestety, sauna nie może zostać zainstalowana w ramach rewitalizacji Stargańca, ponieważ nie zakłada jej koncepcja modernizacji tego terenu oraz projekt budowlany.

Głównym założeniem jest, aby miejsce to pełniło funkcje edukacyjno – przyrodnicze oraz zachowało swój rekreacyjno – wypoczynkowy charakter. Budowa sauny będzie mogła zostać poddana analizie przy ewentualnych dalszych realizacjach, po dokonaniu stosownych uzgodnień z Lasami Państwowymi – odpowiada Mariusz Skiba, wiceprezydent miasta Katowice.

Starganiec ma się zmienić nie do poznania

Szacuje się, że rewitalizacja Stargańca będzie kosztować 4 mln zł. Teren ma przejść ogromną metamorfozę. Projekt zakłada tylko takie działania, które nie spowodują wycinki oraz naruszania systemów korzeniowych drzew.

W planach jest nowe zagospodarowanie plaży, w tym jej umocnienie. Zostanie wyznaczona także strefa dla dorosłych i dzieci. Kąpielisk natomiast ma być zasilane wodą w trakcie suszy.

Nie zabraknie także nowych ławek, pomostów, miejsc biwakowych oraz boiska do siatkówki plażowej. Ma powstać także strefa małej gastronomii z miejscem na foodtrucki.

Zostaną postawione przenośne toalety oraz stojaki na rowery. Całość terenu wieczorem będą oświetlać lampy solarne wyposażone w czujniki zmierzchu i ruchu. Planowane są także wymiana nawierzchni tutejszego parkingu oraz nasadzenia drzew, krzewów, pnączy i bylin. Wokół zbiornika pojawią się elementy edukacji ekologicznej, w tym tablice edukacyjne, hotele dla owadów, budki lęgowe dla ptaków czy łąka kwietna.

fot. zdjęcie poglądowe

czytaj dyskusję

czytaj więcej:Polecamy: