Kopalniabudryk

Silny wstrząs w KWK Budryk i KWK Wujek. Ewakuowano załogę

W poniedziałkowe popołudnie mieszkańcy niemal całego regionu silnie odczuli wstrząsy, do których doszło w kopalni „Budryk” w Ornontowicach i „Wujek” w Katowicach.


O tym, że potężne wstrząsy w KWK „Budryk” i KWK „Wujek” zmąciły spokój poniedziałkowego popołudnia raportowali internauci z Rudy Śląskiej, Zabrza, Chorzowa, Katowic, Knurowa, Świętochłowic, Mikołowa, Gliwic, a także z Rybnika i Jastrzębia czy Tychów. Co ciekawe, doszło do nich dokładnie w tym samym czasie. Miały bowiem miejsce 13 stycznia około godzin. 13.34.


Wiadomo, że w momencie zaistnienia niebezpieczeństwa pod ziemią w KWK „Budryk” znajdowała się załoga górników. Błyskawicznie ich ewakuowano. Wszyscy zdołali bezpiecznie opuścić kopalnię, a ściana D2 (pokład 358/1), przy której fedrowali jest obecnie nieczynna. Jutro, czyli 14 stycznia, specjaliści będą oceniali zaistniałą sytuację.


Jak poinformował Wyższy Urząd Górniczy, w tym samym czasie doszło do wstrząsu wtórnego w katowickiej kopalni „Wujek”. Miał miejsce poza terenem wydobycia. Był potężny. Jego siła wyniosła 3,8 w skali Richtera. Dane Geophysical Institute od the Academy of Sience z Pragi wskazują, że epicentrum znajdowało się między Gierałtowicami a Ornontowicami.

czytaj dyskusję

Polecamy: