Śląski poseł PiS domaga się dymisji ministra finansów. "Za polski ład muszą polecieć głowy"

Gościem programu "Rozmowa Dnia" w Radiu Piekary był Andrzej Gawron, śląski poseł PiS, pochodzący z Lublińca. Jednym z wątków poruszonych przez Marcina Zasadę był "Polski Ład". Poseł zaznaczył, że od początku mówił, że program jest źle przygotowany.

fot. EFP
Projekt bez tytułu 12

Marcin Zasada podczas "Rozmowy Dnia" w Radiu Piekary z Andrzejem Gawronem, poruszył kwestię programu "Polski Ład". Poseł podkreślił, że w związku ze sporą liczbą błędów osoby decyzyjne powinny zostać pozbawione swoich stanowisk.

- Ktoś poleci za Polski Ład i powinien polecieć. Już na samym początku o tym mówiłem, gdy się okazało, że ustawa została źle przygotowana. Ludzie tracili na swoich wynagrodzeniach, a mieli nie tracić. Nawet tłumaczenie, że na koniec roku jak będzie rozliczenie to zyskają, to nie jest tłumaczenie - wyjaśnia Andrzej Gawron, śląski poseł PiS.

Gawron dodaje, że dla osoby, która otrzymała niższą kwotę wypłaty w styczniu w porównaniu z grudniem jest to zaskoczenie, któremu się nie dziwi.

Kto poleci za Polski Ład?

Zasada wprost zapytał śląskiego posła, kto powinien odpowiedzieć za błędy w programie. Gawron wskazał Ministerstwo Finansów, które bezpośrednio odpowiada za wdrożenie planu.

- Za to powinien polecieć ktoś w Ministerstwie Finansów, ktoś kto odpowiadał bezpośrednio za tę metodę. Jeżeli to są osoby na najwyższym szczeblu w ministerstwie np. Tadeusz Kościński to one nie dopilnowały tego programu - mówi.

Gawron dodaje także, że Jarosław Kaczyński zgadza się z nim co do popełnienia błędów w Polskim Ładzie na płaszczyźnie politycznej. Poseł od początku twierdził, że musi być podejmowana odpowiedzialność za takie sprawy.

Zasada wspomina o osobie, które reprezentowała program, czyli o Mateuszu Morawieckim. Poseł komentuje, że jego stanowisko nie jest zagrożone.

- On był twarzą tego programu i się z tego nie wycofuje. Są dobre rozwiązania, trzeba patrzeć całościowo. Ja także uważam, że to są dobre rozwiązania, ale ministerstwo popełniło kardynalne błędy - podsumowuje.

Siedem plag w polskim rządzie

Poseł wspomina, że odpowiedzialność nie ciąży na premierze, tylko na całym rządzie, który obecnie zmaga się z siedmioma plagami.

- Mamy obecnie siedem plag: pandemii, zagrożenie na granicy z Białorusią, zagrożenia wojną w Ukrainie, wzrost cen energii i surowców, opozycja oraz stosunek Unii Europejskiej - wymienia.

Polemika zatrzymała się przy wpływie opozycji, której rzekomo moc sprawcza jest na tyle duża, że uniemożliwia posłom PiS-u uchwalanie ustawy Covidowej. Wobec czego prowadzący podsuwa uchwalane nocą kuriozalne ustawy, jak Lex TVN czy antyaborcyjna.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Sejmik Niepełnosprawnych

Ponad milion złotych na wsparcie osób niepełnosprawnych

Agata Jagodzińska, przewodnicząca MZZ Związkowa Alternatywa

Pracownicy urzędów skarbowych mają dość Polskiego Ładu

Marcin Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju

Marcin Wilk o Europejskim Forum Przyszłości. Wideo

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Inwestycja przy ul. Grundmanna w Katowicach

Biura, mieszkania i hotel nad brzegiem Rawy