Śląskie chce wykorzystać tereny pogórnicze. GIG tworzy bazę, która ma przyciągnąć inwestorów

Śląskie chce wykorzystać tereny pogórnicze. Baza Głównego Instytutu Górnictwa ma pomóc w szukaniu inwestorów, dzięki którym pokopalniane przestrzenie zyskają drugie życie.

Województwo śląskie chce wdrożyć nową, ogólnodostępną e-usługę, która ma pomóc w przekształcaniu terenów pogórniczych do ich ponownego wykorzystania. Dzisiaj, 27 września odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie.

Dzięki platformie Głównego Instytutu Górnictwa, będzie możliwy dostęp do bazy danych terenów pogórniczych na terenie naszego regionu wraz z waloryzacją tych obszarów, na rzecz wsparcia procesu ich przekształceń i ponownego wykorzystania.

– System będzie dostępny dla wszystkich. Samorządowcy, właściciele terenów i inwestorzy będą mogli płynnie z tych samych narzędzi korzystać – mówi Jan Bondaruk z Głównego Instytutu Górnictwa. – Pomagamy inwestorom w tych scenariuszach, na które wcześniej nie zwrócili uwagi, które wynikają właśnie z charakteru terenów pogórniczych. Użytkownik będzie wybierał spośród kryteriów, na tej podstawie system będzie proponował tereny, które są zgodne z kryteriami – dodaje.

Dzisiaj przedstawiono wstępne wyniki prac projektowych, założenia metodologiczne narzędzi analitycznych do waloryzacji terenów pogórniczych, a także wstępne wyniki w ramach tworzonej bazy danych. Jednym z udanych przykładów rewitalizacji pokopalnianych obszarów jest teren Koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej.

– Dzisiaj po koksowni mamy piękny zielony teren, z którego korzystają mieszkańcy nie tylko Rudy Śląskiej, ale także i sąsiednich miast – mówi Krzystof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Konferencja Silesia 2030

Konferencja SILESIA 2030 o wyzwaniach woj. śląskiego

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska

Rozpoczęto sadzenie stu dębów w okolicy Nowego Nikiszowca

Global Office Park, Katowice

Zaczęła się budowa trzeciej wieży Global Office Park

197956353 561228154914126 5056252797213677665 n

Śląsk i Kraj Morawsko-Śląski będą współpracować

Strajk word

Strajk egzaminatorów śląskiego WORD-u

Policja kato

Policjanci nie mogli uwierzyć. Dźgał się w...

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...