Śląskie SMOGSTOP – aplikacja pokaże nam jak się będziemy czuć w danym dniu

Apka

Zwalczenie smogu to jedno z wielu wyzwań woj. śląskiego. Chociaż jest lepiej niż kilka lat temu, dalej mamy wiele do zrobienia. Dlatego powstał projekt InfoSMOG-Med, w ramach którego stworzono specjalną aplikację, informującą nie tylko o jakości powietrza, ale także o jego wpływie na nasze zdrowie.

Właśnie trwa debata ekspercka pt. Działania antysmogowe w województwie śląskim i sposoby ich finansowania", poświęcona m.in. tematyce smogu, działań ograniczających jego wpływ na zdrowie czy możliwości pozyskania dofinansowania w zakresie walki z zanieczyszczonym powietrzem. Jak się okazuje, chociaż w naszym regionie jest lepiej, dalej mamy wiele do zrobienia…

Śląskie SMOGSTOP – nowa aplikacja do kontroli jakości powietrza

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wraz ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach realizuje projekt InfoSMOG-MED. W ramach niego powstała platforma elektroniczna i aplikacja mobilna, która informuje nie tylko o stanie jakości powietrza, ale także o tym, jak wpłynie ono na nasze zdrowie.

„Aplikacja pozwoli przewidzieć przyszłość”

- Aplikacja pozwoli nam przewidzieć przyszłość, czyli jakość powietrza – wyjaśnia Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego. - Można w niej sprofilować swój stan zdrowia, dzięki czemu aplikacja podpowie nam w jakie dni będziemy się czuć lepiej, a w jakich gorzej. W końcu to czym oddychamy ma gigantyczny wpływ na jakoś naszego życia – dodaje.

Dostęp zarówno do platformy jak i aplikacji jest darmowy. – Aplikacja będzie pamiętała o nas, a nie my o niej – mówi Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego. – Dzisiaj mamy na rynku wiele aplikacji, które informują o jakości powietrza, ale żadna nie mówi co należy zrobić, jeśli mamy problemy zdrowotne – dodaje.

Jak wyjaśnia Maciej Kotok firmy Evertop Sp. z o.o. - wykonawcy systemu informatycznego, który prezentował dzisiaj aplikację, wystarczy założyć konto, żeby zobaczyć jak jakość powietrza wpłynie na nasze zdrowie w najbliższych dniach.

- Po założeniu konta, możemy to zrobić bezpłatnie, system jest sprofilowany pod nasze konkretne uwarunkowania i dostosuje się pod nas – mówi Maciej Kotok. – Nad aplikacją pracowali eksperci i naukowcy, którzy dostarczyli nam wiedzę środowiskową. Zebraliśmy wszystkie elementy i stworzyliśmy aplikację, która udostępnia nam wszystkie informacje – dodaje.

Aplikacja będzie wysyłać nam spersonalizowane komunikaty zdrowotne oraz informacje o jakości powietrza. Kampania skierowana jest do wszystkich mieszkańców regionu, szczególnie do rodziców i opiekunów dzieci, które są najbardziej narażone na działanie smogu.

- Układ odpornościowy dzieci jest nie wykształcony. Gdybyśmy mieli zaśnieżoną ulicę, dziecko będzie sprzątać ulicę bardzo długo dlatego, że jest zmęczony, podobnie jest starszy człowiek. Młody człowiek ma dużo siły, jego układ lepiej sobie radzi z zanieczyszczeniami – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Lekston - Kierownik Pracowni, Zastępca Koordynatora II Oddziału Kardiologii i Angiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Aplikacja ma również walczyć ze stereotypami na temat smogu. Dlatego powstała także z myślą o osobach aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu, kobietach w ciąży, młodzieży szkolnej, studentach, osobach w wieku produkcyjnym, seniorach oraz osobach starszych.

Koszt całego projektu opiewa na kwotę blisko 6 mln zł, z czego ponad 4 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Ponad 500 tys. zł natomiast wynosi współfinansowanie z krajowych środków budżetu państwa.

fot. Magdalena Grabowska

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: