Służby apelują, aby nie udostępniać zdjęć i nagrań transportów wojskowych

Służby apelują o to, aby nie udostępniać zdjęć i nagrań transportów wojskowych, które poruszają się po polskich drogach. - Nawet szczątkowe informacje mogą zostać wykorzystane przez niewłaściwe osoby - wyjaśnia podinsp. Aleksandra Nowara.

GDDKiA
265d82c5 02a9 4892 ad0c 66f8118a2e8f

Od tygodnia za wschodnią granicą Polski trwa wojna. Ukraina stawia opór Rosji, która ponosi spore i niespodziewane straty. Choć przewidywano, że walki zakończą się w ciągu kilku dni, a Ukraińcy przejdą do partyzantki, to Rosjanie nadal nie zdobyli Kijowa. Tymczasem do Ukrainy płynie pomoc humanitarna i militarna z całej Unii Europejskiej, a także Stanów Zjednoczonych czy Turcji.

Straż Graniczna odnotowała dotąd około 453 tys. uchodźców, którzy z Ukrainy przyjechali do Polski. To głównie kobiety oraz dzieci, ponieważ mężczyźni, którzy mogą podjąć walkę z agresorem, mają zakaz opuszczania kraju. Z Ukrainy stara się wydostać także duża grupa zagranicznych studentów.

Dlaczego nie należy udostępniać zdjęć i nagrań transportów wojskowych?

Służby apelują o to, aby nie udostępniać zdjęć i nagrań transportów wojskowych, które przemieszczają się po Polsce.

- Apelujemy, aby nie udostępniać zdjęć i nagrań przemieszczających się jednostek wojskowych. Nawet szczątkowe informacje mogą zostać wykorzystane przez niewłaściwe osoby - wyjaśnia podinsp. Aleksandra Nowara, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Najlepiej po prostu nie robić zdjęć i nie nagrywać, a zwłaszcza w czasie prowadzenia pojazdów.

- Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne - informowało niedawno Ministerstwo Obrony Narodowej.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Uchodźcy przyjechali do Katowic pociągiem Kolei Śląskich

Pociąg pełen uchodźców z Ukrainy przyjechał do Katowic

Uchodźcy z Ukrainy na przejściu granicznym

Kilkuset uchodźców z Ukrainy przyjedzie pociągiem do Katowic

Autostrada A4

Autostrada A4 darmowa dla ukraińskich samochodów

Uchodźcy z Ukrainy na przejściu granicznym

Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy

Sejmik Województwa Śląskiego

Województwo pomoże samorządom, które przyjmują uchodźców

Manifestacja Ukraińców w Katowicach

Ukraińcy zebrali się na katowickim rynku

274158642 3072421953031481 6310686151158786058 n

Katowice zgłosiły gotowość do przyjęcia uchodźców z Ukrainy