Słynny reżyser, rodem z Katowic, Lech Majewski nagrywa w naszym mieście wideoarty

Urodzony w Katowicach, tworzący w Polsce i za granicą wybitny reżyser filmowy i teatralny, twórca videoartów, poeta, scenarzysta, prozaik i malarz Lech Majewski po raz kolejny nagrywa swój film w Katowicach.

Lech majewski marcin krupa

Lech Majewski nagrywa w Katowicach wideoarty.

- Katowice to miasto kreatywne UNESCO i chociaż tytuł ten przyznano za działania w obszarze muzyki, to my pokazujemy, że kultura niejedno ma imię. Katowice od lat inspirują Lecha Majewskiego, który ponownie realizuje swoje dzieło w naszym mieście. Tym razem są to wideoarty obrazów Jacka Malczewskiego, które powstały na Campingu 215, w pobliżu Strefy Kultury, a także przy Akademii Sztuk Pięknych. Twórczość i przywiązanie Lecha Majewskiego są wspaniałą wizytówką miasta, dlatego wystąpiłem do Rady Miasta o przyznanie Mistrzowi tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Katowice” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przy współudziale Miasta Katowice, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Orlenu, sponsorującego Muzeum, Lech Majewski i jego współpracownicy chcą uczcić twórczość tego wielkiego artysty i patrioty jakim był Jacek Malczewski. W tym celu powstaje cykl wideoartów autorstwa Lecha Majewskiego, który interpretuje dzieła wielkiego polskiego malarza-symbolisty - Jacka Malczewskiego, z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. To właśnie tam znajduje się najbogatszy wybór jego prac powiększony o zbiory niedawno ewakuowane z Lwowa.

- Każdy z wideoartów towarzyszących wystawie stanowi osobną całość, a ich połączenie, w różnych konfiguracjach, poszerzy możliwość odbioru oraz interpretacji wspaniałych prac Jacka Malczewskiego w nawiązaniu do historii Polski oraz współczesności. Rozpoczynając od scen w pracowni Malczewskiego, ujętych w obrazie „Melancholia”, postaci z jego świata wyjdą przez półotwarte okno i przemierzą Polskę tę sprzed lat i tę współczesną – tłumaczy reżyser.

Sceny do wideoartów kręcone były w wielu lokalizacjach, w tym między innymi w Katowicach. W przypadku stolicy województwa śląskiego ekipa filmowa pojawiła się w takich miejscach jak:

  • Akademia Sztuk Pięknych przy ul. Raciborskiej,
  • 30 piętro wieży KTW przy rondzie,
  • Camping nr 215 przy ul. Trzech Stawów.

Poza Katowicami wideoarty kręcone były także:

  • w ruinach Teatru Victoria w Gliwicach,
  • w lesie w okolicach ruin zatopionej kopalni w Bibieli,
  • w skansenie - Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie“,
  • na polach ze zbożem w Myszkowicach,
  • w Hipermarkecie Bi1 w Czeladzi.

Do nakręcenia zostały ujęcia w autentycznym ogrodzie przy budynku w Krakowie, w którym mieściła się historyczna pracownia Jacka Malczewskiego.

Powstające dzieła są kolejnymi w reżyserii Lecha Majewskiego kręconymi w Katowicach. Poprzednie to m.in. „Brigitte Bardot cudowna”, „Dolina Bogów” i „Młyn i Krzyż”.

- Wizyta ekipy filmowej pod egidą reżysera Lecha Majewskiego w Katowicach to dla miasta niezwykłe wydarzenie. Mamy wiele wspaniałych budynków i przestrzeni, które nadają się do realizacji zdjęć filmowych. Cieszy, że ten potencjał miasta jest dostrzegany. Dla Katowic to także doskonała forma promocji, bo o filmach Lecha Majewskiego mówi się nie tylko w Polsce, ale także na świecie – podkreśla Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Pomimo, że dla projektu „Jacek Malczewski/Lech Majewski” stworzono dogodne warunki do realizacji zdjęć we Wrocławiu i w Poznaniu, Lech Majewski zdecydował się, jak zwykle, osadzić produkcję w swoich rodzinnych Katowicach. Będąc lokalnym patriotą pragnie bowiem realizować gros projektów filmowych na Śląsku i promować Katowice na filmowej mapie świata.

Lech Majewski to doktor honoris causa, członek Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Umiejętności.

Tramwaj katowice UMK

Może Cię zainteresować:

Jest decyzja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska umożliwiająca budowę „Tramwaju na południe”

Autor: Redakcja

25/08/2023

Michael jackson black or white

Może Cię zainteresować:

Michael Jackson kręci "Black or White". Lech Majewski: "Była zamknięta autostrada i... szympans w przyczepie"

Autor: Marcin Zasada

26/11/2023

Przycienty lechu majewski

Może Cię zainteresować:

Magiczny Śląsk i siermiężna PRL w nowym filmie Lecha Majewskiego „Brigitte Bardot cudowna”

Autor: Teresa Semik

28/10/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon