Solidarność vs. Koalicja Obywatelska. Związkowcy przejęli konferencję posłów Koalicji Obywatelskiej

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieli w Jaworznie przekazać, że wysokie ceny energii to skutek niekompetencji rządów Prawa i Sprawiedliwości i ludzi zarządzających energetyką. Ich konferencję przejęli jednak związkowcy, którzy winą za to obarczali poprzednie rządy i politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

fot. FB/Platforma Obywatelska
Konferencja KO w Jaworznie

Posłowie Koalicji Obywatelskiej, z Borysem Budką na czele, zaprosili dziennikarzy na konferencję przed nowym blokiem energetycznym Elektrowni Jaworzno III, należącej do Grupy Tauron. Blok kosztował 6 mld zł, ale jest wyłączony z użycia, bo krótko po jego uruchomieniu ujawniono wiele usterek. Politycy opozycji wskazywali to jako przykład niekompetencji Prawa i Sprawiedliwości, ale trudno było im się przebić ze swoim przekazem. Ich wystąpienia przerywali związkowcy z Solidarności i Kontry, którzy również przyszli na konferencję.

- Ceny są wyjątkowo wysokie m.in. dlatego, że ten blok nie chodzi – mówił poseł Wojciech Saługa.
- Cena jest taka droga, bo przez dwa lata ten blok zamiast produkować energię stoi – wtórował mu poseł Marek Sowa.
- To jest przykład największej niekompetencji PiS-u – sześć lat rządzą i nie potrafią oddać tego bloku – dodał poseł Borys Budka.

Związkowcy w obronie rządów PiS. Zarzucają kłamstwa politykom KO

Bogdan Tkocz z Solidarności podkreślił, że to nieprawda, że tylko Prawo i Sprawiedliwość jest winne temu, że ten blok nie chodzi. - Gdyby ten blok był bliźniaczy do zbudowanego w Opolu, to pewnie by chodził. Chodzi o to, żebyśmy mądrze rozmawiali o polskiej energetyce i szukali rozwiązań. Tak niektóre decyzje jednej partii, jak i drugiej są niedobre nie dla polityków, tylko dla suwerena – dodał.

Związkowcy niekompetencję i kłamstwa zarzucili politykom Koalicji Obywatelskiej, którzy ich zdaniem „robią sobie PR”, gdy blok energetyczny ma zostać niedługo uruchomiony i włączony w system energetyczny. Wysokie ceny energii to według nich efekty polityki Platformy sprzed lat oraz regulacji Unii Europejskiej, która stawia na odnawialne źródła energii.

Borys Budka przekonywał, że wraz z innymi posłami przyjechał do Jaworzna, by upomnieć się o to, by polską energetyką zarządzali kompetentni ludzie. Stwierdził, że rząd „przejadł” kilkadziesiąt miliardów złotych z certyfikatów energetycznych. - Już dawno te pieniądze mogły pracować dla polskiej energetyki – dodał.

Będzie okrągły stół poświęcony polskiej energetyce?

Na konferencji pojawił się także Sebastian Gola, prezes spółek Tauron Wytwarzanie i Nowe Jaworzno Grupa Tauron, który przekonywał, że wysokie ceny energii są wynikiem systemu uprawnień do emisji. Wskazywał, że „paliwo kosztuje około 120 zł w tym bloku, nawet może mniej - ok. 100 zł za megawatogodzinę. Cena parapodatku w postaci uprawnień do emisji to jest ponad 400 zł". Poseł Wojciech Saługa odpowiedział, że blok w Jaworznie powinien produkować tani prąd, w niskoemisyjnych warunkach, a zamiast tego produkujemy drogo. - Donald Tusk podjął decyzję o budowie tego bloku, a rząd PiS, premier Morawiecki, minister Sasin nie potrafią tego bloku uruchomić – dodał.

Obie strony zgodziły się, że potrzebny jest "okrągły stół" poświęcony przyszłości polskiej energetyki, a po kilkunastu minutach posłowie KO zdecydowali się zakończyć tę kuriozalną konferencję prasową, przerywaną przez związkowców.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Protest przeciwko "lex TV" na Rynku w Katowicach, 19 grudnia 2021

Katowice: protest przeciw „lex TVN”. Tłum na Rynku

Grzegorz Długi

Paweł Kukiz odwróci się od PiS z powodu Łukasza Mejzy?

Posłowie Nowej Lewicy: Maciej Kopiec i Anita Kucharska-Dziedzic

Kopiec: kolejne zawiadomienie do prokuratury w sprawie Mejzy

Maciej Kopiec zawiadomił prokuraturę ws. Łukasza Mejzy

Poseł Kopiec zawiadamia prokuraturę ws. wiceministra Mejzy

Dworzec Sądowa Katowice

Dworzec przy Sądowej jednak nie imienia Kutza? Będzie ulica

CBA

Kolejne zatrzymanie ws. korupcyjnej byłego posła PiS

Orzepowice4

Szpital potrzebuje pomocy, a prezydent odmawia