Spacerownik po Katowicach. Śródmieście, część południowa RECENZJA

Spacerownik po Katowicach. Śródmieście, część południowa to druga część wyjątkowego przewodnika po naszym mieście, autorstwa Piotra Fuglewicza i Barbary Zygmańskiej. Ukazała się w lutym 2022. Szykujcie się na kolejną serię miłych i pouczających spacerów po Katowicach, podczas których wiele się dowiecie o jego historii, kulturze, architekturze i mieszkańcach.

repr. Tomasz Borówka
Spacerownik po Katowicach. Śródmieście, część południowa

Tematem tomu pierwszego Spacerownika była północna część Śródmieścia Katowic, czyli starsza część miasta, położona na północ od linii kolejowej i na wschód od Załęża. W części drugiej autorzy poprowadzą nas przez szeroko pojęte Śródmieście na południe od kolei. Szeroko pojęte, albowiem wyjdziemy poza autostradę A4, docierając aż do parku Kościuszki i na Brynów. Ponadto na północ od kolei i tak powrócimy, zwiedzając Załęże.

Trasy spacerów są dobrze, logicznie pomyślane, choć na ogół dość wymagające. Czasowo, a nawet kondycyjnie - z racji swej znacznej przeważnie długości. Trasa pierwszego spaceru liczy sobie około 7,5 km, a jej pokonanie zajmuje jakieś 4 godziny (tak, można oczywiście prędzej, ale przecież nie biegamy po Katowicach, tylko je smakujemy!). Wiedzie ona przez południowo-zachodnią część Śródmieścia, ograniczoną koleją, ulicą Kościuszki i autostradą A4. Tak, fani moderny, to coś dla Was. Podobnie jak i spacer drugi, od Kościuszki (włącznie) po Politechnikę Śląską i Bibliotekę Śląską. To 7 km i 4 godziny. Nie macie az tyle czasu ani wygodnych butów? W takim razie właśnie dla Was jest trasa trzecia, czyli Serce Śląska. To plac Sejmu Śląskiego i okolice. Jedyne półtora kilometra i dwie godziny.

Za to trasa czwartego spaceru jest chyba dla hardkorowców. A to z racji swej rekordowej długości (13 km) i czasu przejścia (5 godz). Marszruta wiedzie przez całe Załęże wzdłuż i w okolicach ulicy Gliwickiej, po czym przez Załęską Hałdę przechodzi na Brynów, przekracza Mikołowską i kończy się w parku Kościuszki. Nie będzie lekko, ale warto. Zresztą spokojnie można ją sobie podzielić na dwa odrębne spacery, szczególnie w krótsze dni albo przy niepewnej pogodzie.

Tak jak i pierwsza część, książka jest bogato zilustrowana. Zarówno współczesnymi fotografiami obiektów, opisywanych w tekście (więc nie będziemy mieli wątpliwości, o czym mowa, a mowa nie tylko o ikonach miasta, ale i szeregu miejsc nieoczywistych), jak i wieloma zdjęciami archiwalnymi. Te ostatnie stanowią wyśmienity materiał do wykonywania własnych fotografii na ich wzór (jeżeli ktoś lubi takie zabawy).

I jeszcze dobra wiadomość dla użytkowników w terenie - podobnie jak część pierwsza, książka jest solidnie wydana. Mimo iż to paperback, ma porządnie sklejony grzbiet, a zarazem dobrze się ją otwiera i czyta nawet trzymaną w jednej dłoni. Na przykład, kiedy drugą robimy zdjęcia. A będziemy.

Piotr Fuglewicz i Barbara Zygmańska, Spacerownik po Katowicach. Śródmieście, część południowa, Wydawnictwo CM, Warszawa 2022, cena już od 26,64 zł.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon