Spalarnia śmieci na Śląsku? Powstał projekt ustawy, dzięki której powstanie

Spalarnia smieci

Powstał projekt ustawy zmieniający przepisy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o odpadach. Niby nic podejrzanego, jednak jeśli wejdzie w życie, na terenie metropolii będzie mogła powstać spalarnia śmieci.

Przypomnijmy, że Metropolia chciała powołać spółkę GZM – Czysta Energia, dzięki której byłaby możliwa budowa instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych, czyli potocznie mówiąc spalarni śmieci. Wojewoda Śląski jest na nie, sąd Apelacyjny również. Metropolia chwyciła się ostatniej deski ratunku i wysyła apel do Ministra Klimatu i Środowiska. Apel trafił również do parlamentarzystów z regionu. TREŚĆ APELU

- W odpowiedzi na powyższy apel, przygotowaliśmy nowe przepisy, które pozwolą zrealizować ten ponadlokalny projekt. Ta sprawa nie powinna budzić żadnych wątpliwości i liczę, że proponowana ustawa nie wyląduje w sejmowej zamrażarce. Zmiany w przepisach są korzystne dla mieszkańców i docelowo pozwolą uniknąć coraz wyższych rachunków za wywóz śmieci – tłumaczy poseł Saługa.

Mimo że budowa spalarni śmieci na terenie naszej metropolii jest odwlekana w czasie, zainteresowane inwestycją strony, a dokładnie Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej, nie składają broni. KO stworzyła projekt ustawy zmieniający przepisy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o odpadach, który ma pozwolić na budowę przez związek metropolitarny spalarni śmieci. Projekt jeszcze w tym tygodniu ma trafić do Marszałek Sejmu.

Jak argumentuje Metropolia GZM, konieczność budowy tego typu instalacji na terenie GZM podkreślono w przeprowadzonej analizie dotyczącej potrzeb i możliwości inwestycyjnych w zakresie zagospodarowania odpadów. Metropolia powstała właśnie po to, by wprowadzać nową jakość i podnosić komfort życia mieszkańców. Budowa instalacji przez GZM jest również istotna z punktu widzenia budżetów miast i gmin. Związek metropolitalny posiada budżet, który pozwoliłby dokonać korzystnego dla gmin montażu finansowego, odciążając ich już mocno nadwyrężone finanse. Dodatkowo w Metropolii wytwarzamy o prawie 21 proc. odpadów komunalnych więcej niż zakładały to prognozy zawarte w Planie Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego, co w przypadku miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oznacza wzrost o ponad 162 tysięcy ton śmieci rocznie.

Gdzie miałaby powstać spalarnia śmieci? Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii szuka jeszcze innych możliwości porozumienia z przynajmniej jedną z gmin. Tą gminą miałaby być m.in. Ruda Śląska. Mieszkańcy sprzeciwiają się jednak takiej inwestycji. Więcej TUTAJ.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: