Heading article

Rotator TOP - single

Sport

Arkadiusz Milik w Olympique Marsylia. Do Rozwoju Katowice trafi pokaźna kwota

Clipboard02

W ostatnich miesiącach wszyscy żyli przyszłością Arkadiusza Milika, dla którego nie było miejsca w SSC Napoli. Wieści z Włoch z pewnością nasłuchiwali działacze Rozwoju Katowice, bo sprzedaż Polaka oznaczała, że na ich konto trafią duże pieniądze. Tak się stanie, ale jeszcze nie teraz.

Rozwój Katowice wypuścił w piłkarski świat wielu wychowanków, ale największym skarbem jest Arkadiusz Milik. W ostatnich latach stał się on jednym z najlepszych napastników we Włoszech za sprawą występów w SSC Napoli. Minione pół roku to jednak koszmar dla 26-latka.

Reprezentant Polski nie chciał przedłużyć kontraktu, który wygasał z końcem czerwca 2021 roku. Za karę właściciel Aurelio de Laurentiis odstawił go od pierwszej drużyny i Milik od minionego lata nie rozegrał żadnego meczu w barwach klubu z Napoli. W międzyczasie toczyła się walka o jego odejście, ale nic z tego nie wyszło.

Wychowanek Rozwoju jednak w końcu się uwolnił. W czwartek 21 stycznia oficjalnie sfinalizowano jego przenosiny do francuskiego Olympique Marsylia. Sprawę rozwiązano w ten sposób, że Milik najpierw podpisał nowy kontrakt z Napoli, a następnie został wypożyczony na 1,5 roku do Francji.

Takie rozwiązanie sprawia, że na razie Rozwój Katowice nic nie zarobi na tym transferze. W przypadku wypożyczenia nie obowiązuje ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika. Zgodnie z zasadami FIFA przy transferze definitywnym kluby, w których zawodnik grał pomiędzy 12., a 23. rokiem życia otrzymują do podziału 5 proc. wartości transakcji.

Katowiczanie tym samym nie mają co liczyć na dopływ wielkiej gotówki, ale tylko w tej chwili. Pieniądze wpłyną na konto za 1,5 roku, bo Olympique po okresie wypożyczenia ma obowiązek wykupić Polaka. Plotkuje się, że Napoli otrzyma co najmniej 8 mln euro. W takiej sytuacji Rozwój i Górnik Zabrze otrzymają do podziału około 400 tys. euro, czyli ponad 1,8 mln zł (kwota ta może się zmienić w zależności od kursu walut).

Rozwój, który obecnie gra w IV lidze, musi cierpliwie czekać do 2022 roku. To nie będzie pierwsza taka premia za wyszkolenie Milika. Najwięcej na konto klubu wpłynęło po transferze z Ajaxu Amsterdam do Napoli. Włosi wówczas zapłacili 32 mln euro, a katowiczanie wzbogacili się o niecałe 2,8 mln zł.

fot. Facebook/Olympique de Marseille

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search