Heading article

Rotator TOP - single

Sport

Do lekkoatletycznych mistrzostw świata sztafet na Stadionie Śląskim zostało 100 dni

Previous Next

Do długo wyczekiwanego World Athletics Relays Silesia 2021, czyli lekkoatletycznych mistrzostw świata sztafet zostało dokładnie 100 dni! Zarówno zawodnikom jak i organizatorom marzy się, aby na trybunach mogli zasiąść kibice. Bilety będą przygotowane i na World Athletics Relays Silesia21 i na Drużynowe ME. Wszystko odbędzie się oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Zapowiada się bardzo poważna rywalizacja. W końcu Silesia21 to ostatnia szansa na olimpijską kwalifikację i pierwsza okazja do zdobywania biletów na Mistrzostwa Świata, które w 2022 roku odbędą się w Eugene w Oregonie.

Mistrzostwa świata sztafet oraz kolejne wydarzenia, które są planowane na Stadionie Śląskim to ogromny sukces sportowy i promocyjny. Jest to potwierdzenie, że nasze dotychczasowe działania przynoszą pożądany efekt. Doceniany jest potencjał Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego i województwa śląskiego. W ciągu czterech miesięcy odbędą się 4 wielkie międzynarodowe imprezy – mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego – Dzięki takim wydarzeniem możemy umacniać markę Śląska oraz prezentować walory turystyczne i kulturalne regionu. Stworzyliśmy Pociąg Mistrzów, symboliczny most między Stadionem Śląskim a mieszkańcami regionu. Na pociągu widnieją wizerunki naszych ambasadorów, a także logotypy światowych imprez, które na Śląsku zorganizujemy – powiedział marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Mamy się czym chwalić. Areną tych długo wyczekiwanych mistrzostw będzie Stadion Śląski czyli Narodowy Stadion Lekkoatletyczny, który w tym roku święci jubileusz 65-lecia istnienia. Bez wątpienia jest najnowocześniejszym stadionem lekkoatletycznym w Polsce i dzięki temu gospodarzem imprez o zasięgu globalnym. Rok 2021 zapowiada się całkiem nieźle – prócz World Athletics Relays Silesia21, w maju (ostatni weekend) na Śląsku odbędą się również Drużynowe ME (Polska broni tytułu mistrzowskiego z 2019 roku z Bydgoszczy) oraz Memoriały: Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej – imprezy zaliczane do prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour.

Stadion Śląski ma aspiracje być jednym z najważniejszych obiektów lekkoatletycznych świata. Organizacja MŚ sztafet jest pierwszym krokiem do osiągniecia tego celu. Przez lata byłem trenerem lekkoatletycznym i z całą stanowczością mogę zapewnić, że biegi sztafetowe, które będą 1 i 2 maja królować na Stadionie Śląskim, to jedne z najbardziej efektowych i emocjonujących punktów każdych zawodów lekkoatletycznych – podkreśla prezes stadionu Jan Widera.

Ambasadorami obu majowych imprez czyli World Athletics Relays Silesia21 oraz Drużynowych Mistrzostw Europy zostali mistrzyni Europy w biegu na 400m i podpora sztafety 4x400m Justyna Święty-Ersetic, najszybsza Polka, halowa mistrzyni Europy Ewa Swoboda, tyczkarz – medalista MŚ, rekordzista Polski - Piotr Lisek a także czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek.

Śląsk wybrałem w zeszłym roku. Jestem dumny, że mogę być ambasadorem sportu śląskiego i reprezentować AZS AWF Katowice. Startując jeździmy po całym świecie. Ale drugiego takiego miejsca nie ma. Nie ma takiego stadionu, na którym w jednym roku odbywałoby się tyle ważnych imprez. Pokazujemy, że można, nawet w trudnych czasach pandemii. Jestem dumny. W Drużynowych ME zamierzam wystartować a podczas mistrzostw sztafet – mocno będę ściskał kciuki za naszych. Tak jak powiedział Piotrek – jesteśmy jedną drużyną, siła drużyny jest niezwykle ważna – mówi Paweł Fajdek.

Maskotką zawodów została Żyrafa, która robi salta

Nową maskotką została Żyrafa Lunani, która potrafi zrobić salto, stójkę na rękach, gwiazdę, a do tego pięć pompek. Wciela się w nią Piotr Lisek.

Siła jest w drużynie a biało-czerwona drużyna jest jedna. Wprawdzie w pierwszy weekend maja wystartują w Chorzowie sami sprinterzy ale my – lekkoatleci reprezentujący konkurencje techniczne – bardzo mocno trzymamy kciuki za naszych kolegów z reprezentacji Polski. To przecież szansa dla nich na olimpijską kwalifikację – powiedział rekordzista Polski, medalista MŚ – Piotr Lisek.

Żyrafa nie będzie jedyną dopingującą maskotką podczas zawodów. Pojawią się także Gepard Maji, Struś Sprinter i Lemur Julian. Wszystkie są zwierzętami śląskiego ZOO i na co dzień można je w nim odwiedzać. Zresztą przy wybiegach każdego z nich, zamieszczona będzie informacja na temat zwierzęcia - maskotki oraz samej imprezy. Silesia21 wszystkie cztery zwierzęta objęła opieką. Maji, Sprinter i Julian podobnie jak Żyrafa Lunani także doczekają się kostiumów stworzonych na ich podobieństwo i w czwórkę będą zabawiały uczestników zawodów.

1 – 2 maja 2021 – World Athletics Relays, lekkoatletyczne mistrzostwa świata sztafet
29 – 30 maja 2021 – 9. Drużynowe Mistrzostwa Europy (superliga)

fot. Magdalena Grabowska 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search