Heading article

Rotator TOP - single

Sport

Jazda na łyżwach w środku lata? Katowickie lodowiska znów czynne

Chociaż sierpień nie kojarzy nam się z piruetami na tafli lodu, to jednak już dwa tygodnie temu pierwsi łyżwiarze zainaugurowali przygotowania do sezonu zimowego.

Miasto kilka lat temu zdecydowało położyć większy akcent na infrastrukturę lodowisk. Stąd m.in. inwestycje w kompleks lodowisk JANTOR oraz wsparcie finansowe dla klubów i stowarzyszeń zajmujących się sportami związanymi z łyżwiarstwem. Elementem tej strategii jest także udostępnianie lodowisk już w okresie letnim – mówi Waldemar Bojarun, zastępca prezydenta miasta Katowice odpowiedzialny za sport.

Otwarte lodowisko pomimo upalnego lata nie powinno już nikogo dziwić – zdarza się to od kilku lat. Wszystko to na potrzeby przygotowań łyżwiarzy do sezonu zimowego. Grupa seniorów i młodzieży może korzystać od 3.08 z obiektu JANTOR 1, a dzisiaj tj. 18.08 otworzono również lodowisko JANTOR 2.

Na zewnątrz upał, na tafli chłód

Jak to możliwe, że podczas gorącego lata można uprawiać sport na lodzie? Mrożenie lodu składa się z czterech części i trwa około 12 do 14 dni. Na początku sprawdzana jest szczelność całej instalacji mrożeniowej, drobne uszkodzenia są natychmiast naprawiane. Następnie mrożony jest beton. Gdy osiągnie ujemna temperaturę, powierzchnia jest zalewana wodą. Kiedy grubość lodu wyniesie 1 cm, rozpoczyna się wyklejanie linii hokejowych czy reklam. Następnie na powierzchnie trafia kolejna porcja wody. Wszystko to odbywa się przy zachowaniu szczególnej ostrożności by nie zniszczyć wcześniej nałożonych grafik. Lodowa powierzchnia nie może mieć grubości powyżej 10 cm, ponieważ wtedy utracona jest stabilność termiczna. Powoduje ona powstanie tzw. folii wodnej, czyli cienkiej warstwy wody na lodzie. Jest to bardzo niebezpieczne dla ludzi korzystających z lodowiska, ponieważ utrudnia jazdę i sprawia, że każdy upadek przyprawia nas nie tylko o ból, ale również mokre ubranie.

- Już od pierwszego dnia funkcjonowania lodowiska harmonogram treningów napięty jest do granic możliwości. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się godz. 6.30 a kończą o 22.00. Zdarza się iż kluby rezygnują z 15 minutowej przerwy na konserwacje lodu pomiędzy zajęciami, aby wykorzystać maksymalnie czas dostępności obiektu. W ubiegłym roku w sierpniu z lodowiska skorzystało 3332 zawodników. W tym roku powinno być podobnie – mówi Michał Wojaczek, odpowiedzialny w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji za wykorzystanie obiektu.

Kogo można spotkać w katowickich obiektach?

Z kompleksów JANTOR korzystają: łyżwiarze figurowi z UŁK Spin, Edge Skating Academy oraz juniorskie drużyny hokejowe Naprzodu Janów Katowice, Fundacji Sportowe Katowice i seniorskie GKS Katowice. Na tafli lodu JANTOR II ćwiczy głównie młodzież ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZHL w Katowicach. Wieczorami powierzchnię lodowiska przejmuje grupa old boy’i zrzeszonych w kilkunastu klubach.

Jeśli sytuacja epidemiologiczna w Polsce drastycznie się nie pogorszy to do końca roku z kompleksu JANTOR będzie mogło skorzystać blisko 50 tys. osób.

fot. MOSiR Katowice 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search