Heading article

Rotator TOP - single

Sport

Rowelove Katowice, czyli miasto kochające rowery

W Katowicach jazda rowerem staje się coraz bardziej popularna – również tym oferowanym przez Urząd Miasta. W porównaniu do poprzedniego roku ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba wypożyczeń  jednośladu oraz użytkowników systemu. Rower poza byciem narzędziem rekreacji staje się również coraz częstszym środkiem transportu.

Rosnąca popularność roweru miejskiego

Rower miejski, który można wypożyczyć, pojawił się w Katowicach w 2015 roku. Wtedy idea dopiero raczkowała, ponieważ dla mieszkańców dostępne były zaledwie trzy stacje. Jednak z każdym rokiem wyrastały one niczym grzyby po deszczu: 2016 – 11 stacji, 2017 – 35 stacji. W tym roku katowiczanie mogli korzystać aż z  54 wypożyczalni, w których łącznie do ich dyspozycji znajdowało się 450 jednośladów. Mapę stacji można znaleźć na specjalnej stronie.

Nie tylko infrastruktura uległa znacznemu polepszeniu – zmienia się także mentalność. Mieszkańcy Katowic coraz chętniej sięgają po ten alternatywny sposób podróży. Nic dziwnego, skoro pierwsze 15 minut jazdy jest darmowe, zaś opłata za pierwszą godzinę użytkowania wynosi symboliczną złotówkę. W ubiegłym roku w systemie zarejestrowanych było niespełna 20 tysięcy osób. Na przestrzeni mijającego 2018 roku przybyło ponad 21,5 tysiąca nowych użytkowników -  ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie.

Sezon rowerowy?

Miejskie jednoślady w Katowicach dostępne są od początku kwietnia do połowy grudnia. W całym roku 2018 wypożyczono je 209 tys. razy, czyli ponownie ponad dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Jednak zgodnie z danymi upublicznionymi przez Urząd Miasta w Katowicach, zauważyć można w zależności od pory roku zróżnicowany poziom zainteresowania rowerem miejskim. Katowiczanie najczęściej korzystali z systemu w sierpniu, kiedy liczba wypożyczeń sięgnęła aż 35 tys.

Rynek Katowice Rower Miejski
Ze stacji znajdującej się na katowickim Rynku użytkownicy w 2018 roku skorzystali ponad 31 tys. razy

Znaczenie dla częstotliwości korzystania z roweru ma również umiejscowienie stacji. Użytkownicy najchętniej korzystali ze stacji „Katowice Rynek”, gdzie rower wypożyczono aż ponad 31 tys. razy. Kolejną stacją w rankingu popularności jest „Silesia City Center” z liczbą 9,6 tys. wypożyczeń. Miasto deklaruje, że aktywnie reaguje na oczekiwania i potrzeby mieszkańców związane z systemem. Poza przyjmowaniem sugestii katowiczan, urząd analizuje dane dot. systemu i przenosi w miejsca bardziej atrakcyjne stacje, które nie cieszą się wystarczająco dużym zainteresowaniem.

Rower miejski się rozkręca

Urząd Miasta deklaruje chęć dalszej rozbudowy systemu.  W 2019 roku miasto planuję stworzyć 12 nowych stacji, więc łączna ilość punktów wyniesie aż 66. Katowice starają się również zachęcić różnego rodzaju instytucje (takie jak np. Uniwersytety) i podmioty biznesowe do tworzenia tzw. „stacji sponsorskich”.  Poza systemem wypożyczenia roweru miejskiego, Katowice z myślą o użytkownikach jednośladów inwestują również w inną infrastrukturę. Przez ostatnie 4 lata w mieście powstało ponad 15 km nowych tras rowerowych, zaś 58 km zostało zmodernizowanych.

Analizując dane związane z rowerem miejskim w Katowicach, można jednoznacznie stwierdzić, że rośnie zainteresowanie tym alternatywnym środkiem transportu. To dobrze, ponieważ rower jest przyjazny dla środowiska. Ponadto, przemieszczając się po mieście za pomocą dwóch kółek nie tylko rozładowujemy ruch na drogach, ale także dbamy o własne zdrowie.

Katowice nie Amsterdam

Pomimo dynamicznego rozwoju infrastruktury rowerowej i sporych zmian w mentalności, daleko nam do miasta służącego za przykład dla innych w Europie. W Amsterdamie liczba wszystkich rowerów przewyższyła liczbę mieszkańców, ścieżki rowerowe mają długość ok. 400 km, a transport w centrum miasta odbywa się w 70% za pośrednictwem roweru. Jesteśmy na dobrej drodze, jednak jest ona jeszcze bardzo długa – znacznie dłuższa, niż wszystkie ścieżki rowerowe w Katowicach.

fot. materiały prasowe UM Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search