Spotkanie o języku śląskim i Ślązakach w Parlamencie Europejskim. Wśród prelegentów Adam Bodnar

Grupa do spraw tradycyjnych mniejszości w Parlamencie Europejskim zajmie się tematem języka śląskiego i Ślązaków, co może zakończyć się rezolucją dotyczącą uznania praw mniejszości śląskiej w Polsce. Dowiedzieliśmy się, że podczas spotkania wystąpi m.in. były Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Adam Bodnar.

FB: Łukasz Kohut
Łukasz Kohut w Parlamencie Europejskim

Europoseł Łukasz Kohut zapowiedział, że w czwartek, 20 grudnia, na zebraniu grupy do spraw tradycyjnych mniejszości, społeczności narodowych i języków w Parlamencie Europejskim odbędzie się spotkanie „Śląsk w Europie”, podczas którego poruszony zostanie temat Śląska i Ślązaków.

- To pokłosie wystąpienia, jakie wygłosiłem w języku śląskim pod koniec 2020 roku - wyjaśnia Łukasz Kohut. - Ludzie z całej Europy dowiedzieli się wtedy, że język śląski istnieje, choć jest przez Polskę nieuznawany. Teraz zostaliśmy zaproszeni, aby przedstawić zagadnienia związane właśnie z językiem śląskim, jego historią i tożsamością Ślązaków - wyjaśnia.

Parlament Europejski wyda rezolucję dot. języka śląskiego i Ślązaków?

Europarlamentarzysta zamierza powoli wyciągać asy z rękawa i nie przedstawił jeszcze prelegentów. Dowiedzieliśmy się jednak, że poza nim samym w Parlamencie Europejskim na temat języka śląskiego i Ślązaków będą mówić:

  • prof. Małgorzata Myśliwiec,
  • Szczepan Twardoch,
  • prof. Adam Bodnar.

- Opowiem m.in. o kształtowaniu się śląskiej tożsamości i języka, a przede wszystkim czynnikach, które na nie wpływały - zdradza prof. Małgorzata Myśliwiec. - Ślązacy to największa mniejszość w Polsce i to ważne, aby mieli swój głos w Parlamencie Europejskim - uważa.

O tożsamości Ślązaków opowiadać będzie również Szczepan Twardoch. Adam Bodnar zajmie się prawnym statusem języka śląskiego i mniejszości śląskiej. Przypomnijmy, że jako Rzecznik Praw Obywatelskich upominał się o konieczność uznania Ślązaków za oficjalną mniejszość. Z kolei Łukasz Kohut przedstawi zagadnienia dotyczące przede wszystkim języka śląskiego.

Wystąpienie na zabraniu grupy do spraw tradycyjnych mniejszości, społeczności narodowych i języków może zakończyć się rezolucją, która wskaże Polsce obowiązek oficjalnego uznania języka śląskiego i mniejszości śląskiej. Taki dokument nie będzie mieć charakteru wiążącego, ale wyrazi opinię grupy lub całego Parlamentu Europejskiego.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon