Spotkanie z Marcinem Szewczykiem, autorem śląskiego kryminału „La danse macabre“

We wtorek 10 maja 2022 r. w katowickiej Hospodzie odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Szewczykiem, autorem kryminału „La danse macabre“, którego akcja rozgrywa się na Górnym Śląsku.

La dance

Czorny kryminał ô czornym Ślōnsku - tak na okładce najnowszej książki Marcina Szewczyka reklamuje się jego "La danse macabre". Znowu prywatny detektyw Herman Fox, znany z debiutanckiego "Silesia Noir" Szewczyka, durch tropi zbrodnie miyndzy Rybnikym a Raciborzym. Po śląsku, oczywiście. Książkę wydało wydawnictwo Silesia Progress.

A jeśli komuś nie wystarczy przeczytanie tej książki, już we wtorek 10 maja 2022 r. będzie okazja, by porozprawiać o niej z autorem, Marcinem Szewczykiem. To autor rodem z Pszowa, laureat konkursu jednoaktówki po śląsku organizowanego przez "Gazetę Wyborczą".

Okazja trafi się w Hospodzie (ul. Gliwicka 6) w Katowicach. Początek spotkania z autorem o godz. 18. Wstęp wolny. Na miejscu będzie możliwość nabycia książki i zdobycia autografu autora.

Fragment "La danse macabre":

"Nocny, podzimny luft ôtrzyźwioł. Niy chciołech ale wcale trzyźwieć. Targała mnōm złość a jakoś agresyjo. Łaziyłech wartko po raciborskich cestach, ani bych sie kaj śpiychoł, chocioż tak rychtyk to niy miołech żodnego cylu. Deptołech yno bez cweku po to, coby zadeptać we sia wściekłość a hercklekoty. Naôbkoło dźwigała sie pōmału coroz to wyżyj mgła. Sipiała tyż drobno mżawka. Co chwila duldołech resztōwki szkockij z mojij plaskōwki. Pōmału ôdliczołech kożdy szluk, słyszołech niestety, jak złocisty płyn coroz to wyraźnij szplucho w ôprōźnianej flaszeczce. Wiedziołech tyż niestety dobrze, iże mōm za mało tego mojigo lyku, coby mioł mi terozki pōmōc."

Wydawca zawarł też ważną uwagę dla wszystkich czytelników tej powieści: "Powieść zawiera drastyczne sceny, a także porusza wątki antysemityzmu, nierówności społecznych i przemian historycznych Górnego Śląska. Wypowiedzi oraz postawy bohaterów i narratora służą jedynie potrzebom narracji i w żaden sposób nie wyrażają poglądów twórcy i wydawcy tej książki."

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

115. urodziny Teatru Śląskiego

Pięć rocznic Teatru Śląskiego w Katowicach, w tym urodziny

Lokal na kulturę

Zaczęła się 16. edycja programu "Lokal na kulturę"

Muzeum Powstań Śląskich Zdjęcie Główne

Do Muzeum Powstań Śląskich na lekcje, warsztaty i urodziny!

Galeria super sam

Koncert na dachu domu handlowego? We wrześniu w Katowicach

Mural, Katowice

Gra miejska z nagrodami katowickim Szlakiem Murali

Powstańcy śląscy

Szukają aktorów do filmu historycznego