Starganiec ma być ucywilizowany. Zaczynają się prace nad modernizacją tego miejsca wypoczynku katowiczan w Mikołowie

To dość nietypowa inwestycja Katowic, bo nasze miasto modernizuje część Mikołowa. Ale Starganiec, położony w Lasach Panewnickich, niedaleko ulicy Owsianej, to od dziesiątek lat miejsce wypoczynku głównie katowiczan z południowych dzielnic miasta. Prace na Stargańcu mają się zacząć 24 października. Potrwają 36 tygodni. Nowy Starganiec ma się objawić na początek sezonu letniego 2023.

Dzisiaj, w piątek 21 października 2022 r., symbolicznym wbiciem łopaty przez prezydenta Katowic, burmistrza Mikołowa, leśniczego Nadleśnictwa Katowice i przedstawiciela firmy, która wygrała przetarg na realizację tej inwestycji, na głównej plaży w Stargańcu zaczęła się modernizacja tego ośrodka na terenie Lasów Panewnickich. Prace rozpoczną się w poniedziałek 24 października.

Od wielu lat na Stargańcu wypoczywają mieszkańcy Katowic

Starganiec od dziesiątek lat jest miejscem wypoczynku dla katowiczan, głównie z południowych dzielnic - Panewnik, Ligoty, Zadola, Piotrowic czy Zarzecza, choć oficjalnie znajduje się na terenie Mikołowa. Dlatego to Katowice zdecydowały o zainwestowaniu w to miejsce swoich pieniędzy, blisko 7 milionów złotych.

Katowice chcą powrotu do przeszłości Stargańca, który w czasach PRL-u był ośrodkiem wodno-rekreacyjnym Huty Baildon, stworzonym z myślą o jej pracownikach. Była tu infrastruktura - kąpielisko, pomosty, nawet restauracja. Dziś są tylko miejsca do biwakowania.

- Ja doskonale pamiętam dawny Starganiec - mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa. - Jako młody chłopak w wakacje praktycznie codziennie przyjeżdżałem tu z kolegami na rowerach z Zadola. Spędzaliśmy tu cały dzień na plażowaniu, kąpielach i wygłupach - wspomina. - Dlatego też zależy mi na ucywilizowaniu dzisiejszego Stargańca, uczynienia z niego miejsca wypoczynku na miarę XXI wieku, dostępnego też dla osób z niepełnosprawnościami - mówi prezydent.

Właśnie dlatego prezydent Katowic – chociaż oferty złożone w dwóch postępowaniach przetargowych przekraczały zarezerwowany budżet – zdecydował się wygospodarować dodatkowe środki i rozpocząć realizację tej inwestycji.

Również burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula, cieszy się z modernizacji Stargańca. - Pięknie, że młodszy, ale bogatszy sąsiad Mikołowa zmodernizuje ten ośrodek i zrobi nam prezent na 800-lecie miasta - mówi burmistrz. - Leżący przy granicy z Katowicami „Starganiec” jest miejscem o bardzo dużym potencjale. Mimo faktu, że dawno tu nie inwestowano, mieszkańcy naszych miast wiosną i latem nadal chętnie odwiedzają to miejsce. Świadczy to o jego uroku i walorach. Gdy tylko podaliśmy publicznie informację, że Starganiec zostanie zrewitalizowany, przez internet natychmiast przeszła fala entuzjazmu i pozytywnych komentarzy. Wielu naszych mieszkańców zna to miejsce od dziecka. Jestem przekonany, że po zakończeniu prac będzie ono tętniło życiem, będzie się tu można zrelaksować, przyjść odpocząć z rodziną i poprzebywać na łonie przyrody – dodaje burmistrz Mikołowa.

Staw kąpielowy, pomost na większym stawie, leżaki i boiska do siatkówki

Obecnie Starganiec znajduje się we władaniu Lasów Państwowych. Na mocy listu intencyjnego ws. rewitalizacji terenu stawu, podpisanego przez władze Katowic, Mikołowa i Lasów Państwowych, inwestycję powierzono Zakładowi Zieleni Miejskiej w Katowicach, który obecnie dzierżawi teren na podstawie umowy z Lasami Państwowymi.

Ośrodek Starganiec, obejmuje łącznie teren o powierzchni ok. 16 ha, skupiony wokół popiaskowego stawu o powierzchni ok. 3 ha, położony jest w centralnej części zespołu leśnego na pograniczu Katowic i Mikołowa i leży w odległości ok. 100 m od ul. Owsianej.

Co powstanie w Stargańcu:

  • Staw kąpielowy w miejscu mniejszego stawu. Będzie zasilany wodą z wodociągów. Na dnie basenu będą położone specjalne maty, które mają chronić wodę. Kąpielisko ma być strzeżone. Plaża zostanie zagospodarowana i umocniona.
  • Pomost składający się z dwóch części - stałej i pływającej.
  • Nowe, biologiczne, ścieżki spacerowe, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Elementy małej architektury, jak altany piknikowe, ławki i leżaki miejskie.
  • Dwa boiska do siatkówki plażowej.
  • Strefa małej gastronomii – miejsce dla dwóch foodtrucków.
  • Nowe oświetlenie solarne.
  • Nowa nawierzchnia istniejącego parkingu przy wejściu na teren rekreacyjno-wypoczynkowy.
  • Nasadzenia drzew owocowych – m.in. jabłonie, czereśnie, gruszki, baptysje błękitne, turzyce palmowe czy proso rózgowate „Heavy Metal”.

- Modernizacja Stargańca to inwestycja o szerokim zakresie, która obejmuje teren o powierzchni 16 hektarów. Nasze prace będą dotyczyć m.in. stworzenia kąpieliska i zagospodarowania plaży, jak również miejsca do uprawiania sportu. W najbliższych dniach nasi pracownicy rozpoczną tę realizację, którą chcemy zakończyć w maksymalnie 36 tygodni – mówi Wojciech Żuradzki, dyrektor ds. organizacji budów GEOSOLID Sp. z o.o, firmy, która zmodernizuje Starganiec.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że mimo iż charakter tego miejsca się nie zmieni, to stanie się ono bardziej przyjazne dla wszystkich mieszkańców – w tym także dla osób niepełnosprawnych. Jest to obecnie mało dostępne miejsce, ale jeśli wszystkie prace będą wykonane godne z planem, zostaną utworzone ścieżki, to stanie się dostępne i bardzo dobrze zagospodarowane. A co najważniejsze wszystko odbędzie się w zgodzie z naturą – mówił w trakcie symbolicznego wbicia łopaty Czesław Greń, nadleśniczy z Nadleśnictwa Katowice.

- Teren wokół Stargańca to jedna z pięciu lokalizacji, gdzie dzięki planowanym miejskim inwestycjom powstaną nowe, zielone przestrzenie. Tu prace ruszą lada dzień, a jednocześnie realizujemy postępowanie przetargowe, by wyłonić wykonawców, którzy zrealizują 4 nowe parki na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej – zapowiada Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Uroczysko Buczyn 5

Może Cię zainteresować:

Uroczysko Buczyna. Kąsek naturalnego lasu w samym środku metropolii. To cud, że przetrwał

Autor: Katarzyna Pachelska

22/07/2023

Lass

Może Cię zainteresować:

Lasy Murckowskie zespołem przyrodniczo-krajobrazowym? Tak chce prezydent

Autor: Magdalena Grabowska

03/03/2021

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Starganiec po rewitalizacji 25

Starganiec oficjalnie otwarty. Staw z pomostami, kąpielisko

Starganiec katowice mikolow 11

Co się dzieje na Stargańcu? Staw przechodzi rewitalizację

Starganiec rewitalizacja 01

Starganiec będzie jak krakowski Zakrzówek? Kiedy otwarcie?

Starganiec Katowice

Kosztowna rewitalizacja. Oferty dwa razy przekroczyły budżet

Staw morawa katowice

Katowicka Dolina 5 Stawów. Powstaną m.in. kąpielisko

Las Murckowski

Las Murckowski. Pozostałości dawnej puszczy

ZDJĘCIE GŁÓWNE

Odkryj magiczny Szydłów, zwany stolicą śliwki!