Strażacy z Katowic najbardziej zapracowani w całej Polsce. 2735 wyjazdów do zdarzeń w 2022 roku

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej właśnie podsumowała 2022 rok. Rekordowy, jak się okazuje. Tylu wyjazdów nie było w całej historii tej formacji. Okazuje się, że katowicka straż pożarna jest najbardziej zapracowana w całej Polsce.

Strażacy szopienice

W 2022 r. odnotowano ponad 608 tys. interwencji straży pożarnej w całej Polsce. Jak informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, jest to największa liczba zdarzeń w 30-letniej historii PSP.

Strażacy z Katowic Szopienic najbardziej zapracowani w całej Polsce

Przy okazji zaprezentowano listę jednostek, które najczęściej wyjeżdżały do zdarzeń, zarówno z regularnej straży pożarnej, jak i z Ochotniczy Straży Pożarnych.

Wśród TOP 10 Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Polsce z największą liczbą wyjazdów, na 1. miejscu jest JRG nr 1 w Katowicach Szopienicach (2735 wyjazdów). Na kolejnych miejscach na podium - dwie jednostki z Warszawy. Województwo śląskie jest reprezentowane w TOP 10 również na miejscu

  • nr 4 (JRG Bytom - 2515 wyjazdów)
  • nr 5 (JRG Gliwice - 2354 wyjazdów)
  • nr 6 (JRG Zabrze - 2309 wyjazdów)
  • nr 8 (JRG Sosnowiec Centrum - 2212 wyjazdów)

Za to wśród TOP 10 Ochotniczych Straży Pożarnych reprezentacja z województwa śląskiego jest skromniejsza. W OSP będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym jest tylko jedna z woj. śląskiego - OSP Czeladź na miejscu 9 (430 wyjazdów), a w OSP poza systemem - na miejscu 7 jest OSP Sucha Góra - 170 wyjazdów.

- Dziękujemy jeszcze raz strażakom wszystkich jednostek (nie tylko tych z listy TOP) za wysiłek i służbę, które przyczyniły się do uratowania życia, zdrowia, mienia i środowiska - dodaje Komenda Główna PSP.

Trzy Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze są w Katowicach

Przypomnijmy, że w ramach Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach działają trzy Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze:

  1. JRG nr 1 Katowice Szopienice
  2. JRG nr 2 Katowice Piotrowice
  3. JRG nr 3 Katowice Centrum

Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Nr 1 w Katowicach powołano z dniem 1 lipca 1992 r. na podstawie rozkazu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr I w Katowicach jest podstawową jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej posiadającą siły i środki umożliwiające samodzielne organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczej w czasie walki z pożarami oraz likwidacji miejscowych zagrożeń. Do roku 2008 siedziba Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 znajdowała się w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach przy ul. Wojewódzkiej 11. W roku 2008 przekazano do użytku nowy obiekt JRG I w Katowicach Szopienicach przy ul. Krakowskiej 130 i od tego roku to nowa siedziba JRG I.

W Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej Nr 1 w Katowicach służbę pełni 90 funkcjonariuszy, z których 87 to pracownicy systemu zmianowego, którzy pełnią 24 godzinną służbę, a 3 to pracownicy ośmiogodzinni.

Zmiana I - 29 ratowników,
Zmiana II - 29 ratowników,
Zmiana III - 29 ratowników,

Obszar operacyjny działania JRG Nr 1 w Katowicach to dzielnice wschodnie i północne Katowic. JRG I Katowice zgłoszone jest również do działań międzynarodowych specjalistycznych grup ratowniczych tzw. moduły: HCP (moduł pomp wysokiej wydajności).

Wypadek przy NOSPR

Może Cię zainteresować:

Samochód zarył w skarpę i przewrócił się na bok na chodniku przy NOSPR. Kierowca w szpitalu

Autor: Katarzyna Pachelska

24/01/2023

Lokomotywownia Katowice Szopienice

Może Cię zainteresować:

PKP chce wyremontować obrotnicę lokomotywowni w Katowicach

Autor: Patryk Osadnik

24/01/2023

Biura PwC Katowice KTW

Może Cię zainteresować:

9 pięter w biurowcu .KTW zajęła firma konsultingowa PwC. Zobaczcie zdjęcia i ten widok!

Autor: Katarzyna Pachelska

12/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon