„Sukces Polaka” tak, ale „sukces Ślązaka” już nie. Śląski pisarz Szczepan Twardoch skorygował informację o nagrodzie literackiej

Szczepan twardoch

Serwis WP Książki poinformował, że „Król” Szczepana Twardocha znalazł się wśród finalistów nagrody literackiej EBRD i określił to jako „sukces Polaka”. Pisarz odniósł się do tego podkreślając, że to nie jest „sukces Polaka”, ponieważ nie jest Polakiem, tylko Ślązakiem. Tytuł zmieniono, ale nie pojawiło się w nim określenie „sukces Ślązaka”.

Artykuł w serwisie WP Książki informujący o tym, że „Król” Szczepana Twardocha znalazł się wśród finalistów nagrody literackiej EBRD nosił tytuł „Sukces Polaka. Ogłoszono listę finalistów”. Pisarz zareagował na to w mediach społecznościowych.

- Szanowna Redakcjo WP Książki, to nie jest "sukces Polaka", ponieważ nie jestem Polakiem, jestem Ślązakiem, o czym, mam wrażenie, zdarzyło mi się już parę razy publicznie wspomnieć – podkreślił Szczepan Twardoch.

Po tej reakcji tytuł zmieniono, ale nie napisano w nim o „sukcesie Ślązaka”, tylko o „sukcesie Szczepana Twardocha”.

- Czyżby zadeklarowany Ślązak nie mógł odnieść sukcesu? Słabe to, fest słabe – skomentował Ruch Autonomii Śląska.

Szczepan Twardoch dodał, że po sprostowaniu informacji o „sukcesie Polaka” dostał prywatne wiadomości, w których tłumaczono mu kim są Ślązacy. - Najwyraźniej mieszkając tu całe życie i zajmując się śląską tożsamością nie mam o tym pojęcia – skomentował pisarz.

Według relacji pisarza były też wiadomości od osób, które w reakcji na jego korektę kazały mu „wypie****ać do rajchu” czy określających jego narodowościową deklarację jako „modę lub „strategię marketingową”. Niektórzy też uznali za zabawne, że pisze po polsku a nie jest Polakiem. - Rzeczywiście świat tego nie widział – skomentował Szczepan Twardoch.

- Nie poświęcę ani minuty aby was do czegokolwiek przekonywać, albowiem c**j mnie obchodzi co sobie tam w ślicznych główkach roicie na temat mojej etnicznej tożsamości – zakończył pisarz.

Szczepan Twardoch podkreślił po raz kolejny, że o swojej tożsamości mówi i pisze to samo do kilkunastu lat. Jak dodał z okazji spisu powszechnego napisał na ten temat kilkanaście tekstów w ciągu kilku miesięcy i podkreślił, że w spisie razem z setkami tysięcy Ślązaków deklaruje narodowość śląską.

fot. FB/Klub Komediowy

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej: