Świat Mistrza Zdzisława Beksińskiego w Spodku. Po koncercie udostępniona zostanie wystawa dzieł

W katowickim Spodku odbędzie się koncert pt. "Świat Mistrza Beksińskiego". Wydarzenie odbędzie się 24 września i jest organizowane przez Fundację Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku. Koncert został podzielony na dwie części. W trakcie jego trwania będzie można obejrzeć wystawę dzieł Beksińskiego.

Fundacja Beksiński
Koncert świat mistrza beksińskiego

Zdzisław Beksiński tworzył obrazy w akompaniamencie muzyki klasycznej, w tym m.in. kompozytora Alfreda Schnittke. Dlatego też organizatorzy wydarzenia wpadli na pomysł pokazania twórczości malarza w integralnym połączeniu z muzyką.

Koncert został podzielony na dwie części

W pierwszej części wydarzenia będzie można usłyszeć współczesny utwór “Sine Titulo” , który został skomponowany na potrzeby koncertu przez dyrygenta i kierownika muzycznego Szymona Sutora. Natomiast w drugiej część koncertu widzowie usłyszą Requiem - A. Schnittke, które będzie połączone z prezentacją obrazów w rytm dramatycznej muzyki.

Dodatkowo organizatorzy postanowili zadbać także o wystawienie prac Beksińskiego. W “Łączniku” pomiędzy Spodkiem a Międzynarodowym Centrum Kongresowym będzie można zobaczyć wystawę oryginalnych, specjalnie wyselekcjonowanych obrazów malarza. Galerię będzie można oglądać od godz. 17:30 oraz po koncercie do godz. 22:30.

Bilety na koncert są dostępne na stronie koncerty Beksiński. Ich ceny rozpoczynają się od 70 zł. Za najlepsze miejsca należy zapłacić do 220 zł.

Kulisy pracy Fundacji Beksiński

Fundacja funkcjonuje na rynku od 2006 roku. Jej założyciele - Janusz i Ewa Baryccy osobiście znali się z malarzem oraz jego rodziną przez kilkadziesiąt lat. Pierwsza wystawa Beksińskiego przez Baryckich zorganizowana została w 1987 r. Wówczas podjęli się przedsięwzięcia jako osoby prywatne - zafascynowane jego twórczością.

Przez lata trwania znajomości z Beksińskimi zgromadzili dziesiątki godzin unikalnych materiałów video, nakręconych wywiadów z artystą i rozmów o sztuce oraz życiu. Od 2006 roku Fundacja zajmuje się promocją sztuki malarza poprzez organizację wystaw, koncertów a także prowadzenie wykładów multimedialnych dla szkół.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Zespół Dżem

Zespół Dżem i orkiestra symfoniczna razem w Spodku

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Chleb i sol

Śląski film „Chleb i sól” na festiwalu w Wenecji

Mural Erwina Sówki

Mural z podobizną Erwina Sówki oficjalnie odsłonięty!

Noureddine Khourchid i wirujący derwisze z Damaszku fot Cyril Zannettacci

Festiwal Katowice Kultura Natura. Wystąpią gwiazdy

Fabryka Porcelany plan filmowy

Film z międzynarodową obsadą powstaje w Fabryce Porcelany