Świetna impreza w Katowicach: Ptaszkowe Love! Niepełnosprawni stolarze uczą montażu budek dla ptaków

Dla niepełnosprawnych stolarzy z katowickiego Ośrodka Terapii Stowarzyszenia SPES to jeden z najważniejszych dni w roku. Pomogą Wam złożyć budkę lęgową dla ptaków w najbliższą sobotę 26 marca w C.H. 3 Stawy w Katowicach. Akcja ma na celu ochronę ptaków miejskich.

Wydarzenie pod hasłem "Ptaszkowe Love" odbędzie się już po raz piąty. Celem tej akcji społecznej jest pomoc w odbudowaniu populacji ptaków miejskich. Podczas akcji na pasażu w Centrum Handlowego Trzy Stawy w Katowicach będą ustawione stanowiska z zestawami do samodzielnego montażu budek lęgowych. Każdy może spróbować swoich sił i liczyć na profesjonalną pomoc w montażu budek (budki dostaje się za darmo) ze strony uczestników zajęć w Ośrodku Terapii SPES, osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Ptaszkowe Love odbędzie się w sobotę, 26 marca 2022 r. w CH Trzy Stawy w Katowicach, w godz. 10.00-18.00

W tych godzinach będzie moc atrakcji:

  • prezentacja różnych budek lęgowych i ptasich piór,
  • spotkanie z ornitologiem,
  • szkolenia z montażu budek lęgowych

(Nie)pełnosprawni w roli instruktorów

W Ośrodku Terapii SPES w katowickich Panewnikach niepełnosprawni stolarze od wielu lat trenują umiejętności potrzebne do tego, by powstał profesjonalny produkt – skrzynka rozrodcza dla ptaków. Z powodzeniem sprzedają je Lasom Państwowym czy firmom budowlanym. Taka rehabilitacja daje dobre rezultaty. Część zespołu stolarzy z niepełnosprawnością jest już gotowa do podjęcia pracy w warunkach chronionych. Mają satysfakcję z tego, że ich praca jest potrzebna. Podczas akcji Ptaszkowe Love mogą zaprezentować publicznie swoje zdolności jako instruktorzy montażu budek.

To jak granie koncertu na stadionie

Ptaszkowe Love jest dla niepełnosprawnych uczestników Ośrodka SPES ukoronowaniem całorocznej pracy. Wychodzą z murów ośrodka i idą do ludzi. Ramię w ramię z klientami centrum budują budki. Dają z siebie wszystko. Żyją tym wydarzeniem już na kilka tygodni wcześniej, bo to oni produkują zestawy do samodzielnego montażu (w tym roku - 200 sztuk). W rozmowach wspominają, jak było w poprzednich latach. Podczas akcji towarzyszą im wyjątkowe emocje, gdy słyszą wyrazy uznania. Widzą błysk w oku dzieci, które skaczą z radości, gdy wbiją gwóźdź do końca. Nasłuchują historii o zasiedlonych skrzynkach i nowych ptasich rodzinach. Rośnie ich poczucie własnej wartości. Na ten moment czekają cały rok.

Niepełnosprawny nic nie potrafi? Bzdura!

Uczestnicy Ośrodka SPES, osoby z niepełnosprawnością, mają solidny wkład w zwiększaniu populacji miejskich ptaków. To jednak nie wszystko. Swoją solidną pracą dają ludziom wartość. Kształtują to, jak są postrzegani przez osoby pełnosprawne. Obalają mity, że niepełnosprawny nic nie potrafi i trzeba mu pomóc. Tu role się odwracają. Wielu klientów centrum jest zaskoczonych faktem, że instruktorem jest np. osoba z zespołem Downa. To jest dobrze rozumiana integracja. To zmienia myślenie o niepełnosprawności i uczy wrażliwości.

Organizatorzy imprezy: Centrum Handlowe 3 Stawy, Grupa PRC

Partnerzy: Miasto Katowice, Śląskie Ogród Zoologiczny, Stowarzyszenie SPES, Śląski Ogród Botaniczny - Związek Stowarzyszeń

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon