Obchody

Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja Katowice. Uroczyste obchody 230 rocznicy

Dzisiaj przypada 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przy pomniku Powstańców Śląskich oraz Wojciecha Korfantego odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem święta. Co roku 3 maja obchodzimy święto państwowe, którego celem jest upamiętnienie uchwalenia Konstytucji 3 maja. W tym roku wypada 230. rocznica tego ważnego wydarzenia.

To jedno z ważniejszych polskich świąt narodowych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Przez lata zaborów, ale także po odzyskaniu niepodległości data ta stała się symbolem walki Polaków o odzyskanie suwerenności i niezawisłości państwa – dodaje.

Jak poinformowało Ministerstwo Kultury, w całym kraju odbyło się niemal 100 wydarzeń, ale także na Litwie i Ukrainie, które uświetniły obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Obchody święta Konstytucji 3 Maja.

Pamięć historyczna jest niezwykle ważna – mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego. – Staramy się ją pielęgnować, okazywać i myślę, że tak będzie zawsze na Śląski – przywiązanie do ojczyzny, przywiązanie do naszych wartości – dodaje.

3 maja to również dzień związany z Kościołem. W tym dniu przypada także święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obchodzi się je od 1920 roku na pamiątkę złożonych przez Jana Kazimierza ślubów lwowskich, który powierzył wtedy Polskę pod opiekę Maryi. Dlatego też dzisiaj w Archikatedrze odbyła się coroczna Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc.

Obchody

czytaj dyskusję

Polecamy: