Szare blokowiska w... Paryżu. Wystawa fotograficzna poszerzająca horyzonty

Blokowiska, zarówno jako słowo, jak i forma mieszkalnictwa, kojarzą nam się głównie z państwami demokracji ludowej, każdy z nas przecież chociaż raz był w takim bloku. Anna Zawalska tymczasem pokazuje, że paryżanom też owo zjawisko nie jest obce.

Klubogaleria

Stowarzyszenie Architektów Polskich w Klubogalerii SARP zorganizuje od 4 lipca do 13 września wystawę fotograficzną fotografki architektury Anny Zawalskiej pt. Szare lata 70.: paryskie blokowiska. Wystawa odbędzie się w ramach 20. urodzin Galerii Architektury SARP.

Paryż laikowi kojarzy się najczęściej z pięknymi, historycznymi kamieniczkami, pomnikami czy fontannami okalającymi ścisłe centrum stolicy Francji. Każdy z nas łatwo wspomni Wieżę Eiffela, Łuk Triumfalny czy Luwr. Okazuje się jednak, że paryżanom nieobce są blokowiska, w Polsce kojarzące się z czasami PRL-u.

Anna Zawalska postanowiła je odszukać i zaprezentować szerszej widowni, wędrując z aparatem po przedmieściach Paryża. Odnalazła wiele bliźniaczo podobnych do polskich budowli również powstałych w l. 70. ubiegłego wieku. Jedynym, co tak naprawdę wyróżnia paryskie bloki od naszych jest bogactwo szczegółów. Na polskich osiedlach nie znajdziemy chmur, liści czy nawet klocków LEGO, w które z kolei nie bali się ubrać swoich dzieł francuscy architekci.

Anna Zawalska jest fotografką specjalizującą się w robieniu zdjęć architektury. Jako absolwentka budownictwa sama o sobie mówi, że uwielbia brutalizm i modernizm, czyli przewodnie kierunki budownictwa PRL po 1956 r. Jeśli chcecie zapoznać się z Zawalską przed pójściem na wystawę, koniecznie sprawdźcie jej konto na Instagramie – https://www.instagram.com/bnw.....

Wystawa odbywa się od 4 lipca do 13 września w Klubogalerii SARP przy ul. Dyrekcyjnej 9. 10 września o godzinie 18 natomiast zapraszamy na finisaż całej wystawy.

Cierniak slazaq

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Cierniak w ŚLĄZAQ: Zespół „Śląsk” to ambasador polskiej kultury, ambasador Śląska

Autor: Maciej Poloczek

27/06/2024

Wieczor panienski plus

Może Cię zainteresować:

Letni Ogród Teatralny zakwitnie w Katowicach już po raz 26. Spektakle dla dzieci i dorosłych od 6 lipca do 31 sierpnia 2024

Autor: Katarzyna Pachelska

26/06/2024

Hotel Korfanty fot Przemyslaw Jendroska 23

Może Cię zainteresować:

Śląska sztuka teatralna zdobyła prestiżowe nagrody w Sopocie. "Hotel Korfanty" z trzema statuetkami na Festiwalu Dwa Teatry

Autor: Arkadiusz Szymczak

26/06/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon