Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 - od 6 do 10 grudnia w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym

Od dzisiaj, 6 grudnia 2021 r. aż do piątku, 10 grudnia, w Katowicach odbywa się Internet Governance Forum, czyli Szczyt Cyfrowy ONZ. Biorą w nim udział delegaci z ponad 100 państw.

FB MCK
Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Katowice

To kolejne, po COP24, czyli szczycie klimatycznym ONZ, wielkie międzynarodowe wydarzenie, jakie odbywa się w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Szczyt Cyfrowy w Katowicach

Internet Governance Forum 2021, czyli Szczyt Cyfrowy ONZ, zaczął się dzisiaj, 6 grudnia, a zakończy się oficjalnie 10 grudnia, choć jeszcze od 10 do 12 grudnia zaplanowano tzw. IGF After Party - weekend pełen innowacyjnych dyskusji i ciekawych aktywności dla młodych programistów z całego świata.

Organizatorzy zapowiadają, że do Katowic zjedzie 7000 innowatorów, prezesów dużych firm technologicznych, młodzież, ministrowie i parlamentarzyści z całego świata.

ONZ zapoczątkowało doroczne spotkania Internet Governance Forum w 2005 roku. W tym roku odbędzie się już 16. Szczyt Cyfrowy. To platforma dyskusji ekspertów z całego świata. IGF nie ma możliwości wprowadzania żadnych legislacji czy regulacji internetu. Za to wyniki debaty mają inspirować regulatorów do podejmowania odpowiednich działań już w praktyce.

Polska jest po raz pierwszy gospodarzem IGF. Spotkanie to odbędzie się stacjonarnie po rocznej przerwie, ostatnie takie było w 2019 r. w Berlinie. W ubiegłym roku odbyło się tylko wirtualnie.

Polska została wybrana na organizatora Szczytu Cyfrowego z uwagi na swoją wzrastającą reputację jako centrum innowacji, na co wpływ ma także rosnąca liczba firm technologicznych, które wybierają nasz kraj jako miejsce swojej działalności.

O czym będą dyskutować delegaci na Szczyt Cyfrowy w Katowicach

Głównym przedmiotem dyskusji w ramach IGF 2021 jest wykorzystywanie potencjału internetu jednocześnie przeciwdziałając zagrożeniom w sieci.

- Pandemia COVID-19 podkreśliła zmieniającą nasze życie moc internetu - mówi sekretarz generalny ONZ António Guterres. - Technologia cyfrowa przyczyniła się do ratowania życia, umożliwiając milionom ludzi bezpieczną pracę, naukę i kontakty towarzyskie w sieci. Ale pandemia powiększyła również przepaść cyfrową i odsłoniła mroczną stronę technologii: błyskawiczne rozprzestrzenianie się dezinformacji, manipulowanie zachowaniami ludzi i wiele więcej. Możemy stawić czoła tym wyzwaniom tylko wspólnie, poprzez wzmocnioną współpracę - dodaje.

- Potrzebujemy „zjednoczonego internetu” i wspólnej odpowiedzi na zagadnienia dotyczące technologii cyfrowych, z jakimi mamy do czynienia w ostatnim czasie, zwłaszcza, że globalna pandemia przyspieszyła proces cyfryzacji w obszarach życia gospodarczego, politycznego i społecznego - mówi premier RP Mateusz Morawiecki. - Te ważne tematy są przedmiotem dyskusji podczas tegorocznego Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach - dodaje.

5 dni konferencji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym

Podczas pięciu dni i ponad 250 sesji uczestnicy Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021 - omówią konkretne działania mające na celu osiągnięcie inkluzji gospodarczej i ochrony praw człowieka w internecie, powszechnego dostępu do internetu i efektywnej możliwości korzystania z sieci. Będą również poszukiwać wspólnych rozwiązań dla czterech zagadnień międzysektorowych dotyczących:

  • klimatu,
  • e-odpadów i środowiska,
  • ochrony danych i konsumentów,
  • współpracy cyfrowej oraz zaufania, bezpieczeństwa i stabilności.

Wyniki Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 mają stanowić bezpośrednie źródło informacji i wskazówek przy tworzeniu aktów prawnych, programów i planów biznesowych rządów, parlamentów i zarządów prywatnych firm.

W związku ze Szczytem Cyfrowym ONZ premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP, obowiązujący na terenie całej Polski. Dotyczy on bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon