Szubienice ze zdjęciami europosłów PO w Katowicach. Narodowcy skazani po sześciu latach

Narodowcy w Katowicach zorganizowali demonstrację, podczas której na szubienicach zawisły zdjęcia europosłów Platformy Obywatelskiej. Śledztwo dwa razy zostało umorzone, ale ostatecznie akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Krakowie, który wydał wyrok skazujący.

Twitter: Ruch Narodowy
Demonstracja narodowców w Katowicach

Zdjęcia europosłów Platformy Obywatelskiej (Michała Boniego, Danuty Hubner, Danuty Jazłowieckiej, Barbary Kudryckiej, Julii Pitery oraz Róży Thun) na szubienicach wywiesili przedstawiciele kilku organizacji, m.in. Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej. Wydarzyło się to 25 listopada 2017 roku podczas demonstracji na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Narodowcy w ten sposób wyrazili sprzeciw wobec polityków, którzy zagłosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie praworządności w Polsce.

Narodowcy skazani po sześciu latach

Prokuratura Okręgowa w Katowicach dwukrotnie badała sprawę i dwukrotnie umorzyła śledztwo. - Brak znamion czynu zabronionego - tłumaczyła prok. Maria Zawada-Dybek.

Ostatecznie pełnomocnik europosłów w 2021 roku złożył do Sądu Okręgowego w Katowicach subsydiarny akt oskarżenia przeciwko organizatorom i uczestnikom demonstracji.

W piątek, 28 kwietnia 2023, w Sądzie Okręgowym w Krakowie zapadł wyrok. Dwóch organizatorów demonstracji zostało skazanych na grzywnę w wysokości 9 tys. złotych. Będą musieli pokryć także koszt procesu - 2550 złotych. Uczestników uniewinniono.

Jak podał RMF FM, samo przeprowadzenie happeningu z wykorzystaniem szubienic i zdjęć europosłów oceniono jako ostre, ale mieszczące się w granicach debaty publicznej, choć "niewątpliwie wpisujące się w brutalizację języka tej debaty". Organizatorzy zostali natomiast skazanie za kierowanie gróźb wobec polityków. - W swoich wypowiedziach nie tylko ich krytykowali, ale też wprost nawiązali do konsekwencji, jakie mogą spotkać europarlamentarzystów - pisze RMF FM. Mowa o nawiązaniu do konfederacji targowickiej i wieszaniu na szubienicach jej członków.

- Taki sposób krytyki, zmierzający do wywołania strachu w politykach za pomocą groźby pozbawienia życia, zdecydowanie wykracza poza wykonywanie konstytucyjnego prawa do wolności słowa - orzekł Sąd Okręgowy w Krakowie.

Wyrok nie jest prawomocny. Skazani mogą się od tej decyzji odwołać.

Blik

Może Cię zainteresować:

Nie ufaj znajomym z Facebooka, który proszą o BLIK. 40 tys. kont przejętych przez grupę oszustów

Autor: Patryk Osadnik

27/04/2023

Metan

Może Cię zainteresować:

Będą zmiany w rozporządzeniu metanowym. Trudny kompromis, ale nie wyrok śmierci

Autor: Michał Wroński

25/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon