Szybka kolej ma przeciąć południowe dzielnice Katowic. Prezydent miasta uspokaja katowiczan

Centralny Port Komunikacyjny przestawił kilka wariantów rozbudowy linii kolejowej z Katowic przez granicę państwa do Ostrawy. Linia ma przebiegać przez południowe dzielnice miasta, m.in. przez Piotrowice, Zarzecze, Kostuchnę i Podlesie. Głos w tej sprawie zabrał prezydent Katowic Marcin Krupa.

UM Katowice
Mapa wariantów linii kolejowej CPK

- Od kilku dni otrzymuję sygnały od zaniepokojonych mieszkańców Piotrowic, Zarzecza, Kostuchny i Podlesia - pisze prezydent Katowic Marcin Krupa na swoim profilu na Facebooku.

Rozbudowa linii kolejowych. Jedna z nich ma przebiegać przez Katowice

- Sprawa dotyczy wstępnych planów Centralnego Portu Komunikacyjnego (który ma powstać między Warszawą a Łodzią), które dotyczą rozbudowy linii kolejowych w Polsce - w tym w Katowicach. Wiemy, że Centralny Port Komunikacyjny (CPK) chce zaprezentować kilka wariantów rozbudowy linii kolejowej i skonsultować je z Państwem w lutym tego roku. Jako władze samorządowe weźmiemy udział w tych konsultacjach, by bronić Państwa interesów - obiecuje prezydent.

W imieniu miasta Katowice prezydent przekonuje, że "na pewno nie wyrazimy zgody na tak mocną ingerencję planowanych linii w zabudowę mieszkaniową, jak wynika to z planów, które zostały opublikowane w Internecie". - Jednocześnie zwrócę się do Egis Poland Sp. z o.o., która w imieniu CPK będzie prezentować koncepcje, by konsultacje prowadzone przez tę firmę zostały zrealizowane w takiej formie i czasie, by jak najwięcej mieszkańców mogło wziąć w nich udział i wyrazić swoją opinię. Rozwój kolei w naszym regionie i samych Katowicach jest bardzo ważny – ale może następować wyłącznie z poszanowanie praw mieszkańców - podsumowuje prezydent.

1600 km nowych linii kolejowych

Przypomnijmy, że projekt pt. "Centralny Port Komunikacyjny" to nie tylko budowa hubu transportowego w centralnej Polsce, ale również budowa 1600 km nowych linii kolejowych, tzw. szprych, "odchodzących" z CPK. Pociągi na tych nowych trasach mają jeździć z szybkością nawet 250 km/h.

Centralny Port Komunikacyjny zaprezentował trzy możliwe warianty przebiegu trasy przez Katowice (konkretnie zaczynając od stacji Katowice Piotrowice) w kierunku granicy polsko-czeskiej. Jedna z nich przebiega przez Lasy Panewnickie, inna - przez dzielnice Podlesie i Zarzecze.

W powiecie mikołowskim od prawie 2 lat trwa akcja przeciwko proponowanym wariantom budowy linii CPK, które mają przeciąć m.in. dzielnicę Mokre (wyliczono, że zostanie zburzonych w samej tej dzielnicy 45 domów) i Śląski Ogród Botaniczny.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon