Szykuje się parada Ikarusów w Katowicach. Będzie też specjalna linia. To wszystko w niedzielę 16 lipca 2023

Parada Ikarusów ulicami Katowic oraz piknik rodzinny na lotnisku Muchowiec z możliwością zwiedzania tych legendarnych autobusów – to wszystko już w najbliższą niedzielę (16 lipca 2023 r.) w ramach imprezy upamiętniającej 50 lat autobusów Ikarus na Śląsku.

mat. pras. organizatora wydarzenia
Ikarus

Dokładnie 50 lat temu do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Katowice dotarły z Węgier pierwsze Ikarusy 260. Dziś można się uśmiechać pod nosem, wspominając zamykające się z łomotem drzwi, wodę potrafiącą lać się za kołnierz z cieknącego przegubu, czy wnoszenie wózka do pozbawionego „niskiej podłogi” pojazdu, ale na owe czasy to był powiew nowości – Ikarus krótko wcześniej zajął drugie miejsce na targach Expo w Monako, a 1973 r. firma stała się czwartym producentem autobusów na świecie. Samych tylko pojazdów z rodziny 206 wyprodukowano w ciągu kilku dekad ponad 73 tysiące.

W najbliższą niedzielę (16 lipca)w Katowicach będzie okazja z bliska zobaczyć Ikarusy w akcji. Wszystko za sprawą zlotu tych pojazdów odbywającego się pod hasłem „50 lat autobusów Ikarus na Śląsku”. Impreza rozpocznie się o godz. 11 na lotnisku w Muchowcu. Godzinę później, w samo południe nastąpi uroczysta parada ikarusów ulicami Katowic, po czym od godziny 13 do 19 na terenie Muchowca trwać będzie piknik rodzinny z możliwością zwiedzania wystawionych autobusów na terenie lotniska Muchowiec.

Specjalnie na tę okoliczność między centrum Katowic , a terenem wydarzenia kursować będzie linia specjalna (nr S1) obsługiwana, a jakże, autobusami Ikarus. Rozpoczynać będą one bieg na ul. Mickiewicza, jadąc następnie przez dworzec, ul. Jagiellońską i osiedle Paderewskiego (szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie ZTM Katowice).

Autobusy hybrydowe katowice 01

Może Cię zainteresować:

Po Katowicach będą jeździć 22 nowe autobusy hybrydowe. Znamy już numery linii, na których pojawią się nowe pojazdy

Autor: Katarzyna Pachelska

07/07/2023

Kuriozalne widokówki ze Śląska i Zagłębia 100 lat temu 8

Może Cię zainteresować:

Latające rowery, tramwaje rozjeżdżają ludzi, a alkohol zakrzywia czasoprzestrzeń. Witamy na Śląsku

Autor: Marcin Zasada

06/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon