Tablica z placem Wilhelma Szewczyka trafiła na licytację dla WOŚP. Wojewoda śląski znalazł ją w trakcie porządków

Bardzo możliwe, że Wilhelm Szewczyk wróci w roli patrona na plac przed Galerią Katowicką i dworcem PKP. Wcześniej jednak historyczna tablica z jego imieniem i nazwiskiem, zdjęta niespełna rok temu przez urzędnika wojewody śląskiego, znajdzie nowego właściciela. Nowy wojewoda, wspólnie z prezydentem Katowic, wystawił ją bowiem na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wojewoda tabliczka plac szewczyka

W kwietniu 2023 roku urzędnicy wojewody zdjęli z placu przed Galerią Katowicką i dworcem PKP tabliczkę informująca o tym, że patronem tego miejsca jest Wilhelm Szewczyk. W ten sposób zakończyła się trwająca latami przepychanka między wojewodą a miastem Katowice.

O co chodzi z placem Szewczyka/Kaczyńskich?

Tym, którzy już zdążyli zapomnieć, o co chodzi przypominamy: 13 grudnia 2017 r. ówczesny wojewoda Jarosław Wieczorek, bez pytania kogokolwiek z katowickiego samorządu o zdanie, wydał zarządzenie zastępcze zmieniające, w myśl którego miejsce Wilhelma Szewczyka jako patroni placu mieli zająć Maria i Lech Kaczyńscy. Dlaczego? Wojewoda powołał się na opinię Instytutu Pamięci Narodowej wskazującą, że dotychczasowa nazwa jest niezgodna z obowiązującą od września 2016 r. ustawą dekomunizacyjną.

Zgodnie z jej zapisami samorządy zostały zobowiązane (do 2 września 2017 r.) do zmiany nazw „budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów”, które upamiętniały „osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój”, a w razie niewykonania tego obowiązku uczynić miał to wojewoda. I tak też się stało w tym przypadku, gdyż władze Katowic nie paliły się do tego, by odsyłać Szewczyka „do historii”. Co więcej, aby go obronić toczyły (finalnie przegrane) sądowe boje z wojewodą. Nawet już zresztą po decyzji wojewody miejskie służby zdemontowały tabliczkę z nazwą „plac Marii i Lecha Kaczyńskich” argumentując, że... nie spełnia ona wymogów przewidzianych dla tego typu tablic.

Nowy wojewoda znalazł tabliczkę i przekazał ją na aukcję WOŚP

No dobrze, a co stało się ze zdekomunizowanym Wilhelmem Szewczykiem, a konkretnie zdjętą tabliczką z jego imieniem i nazwiskiem? Okazało się, że bynajmniej nie przepadła.

- W trakcie porządków w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim znalazłem tablicę, która należy do Katowic – poinformował w mediach społecznościowych nowy wojewoda śląski, Marek Wójcik prezentując tablicę z placem Wilhelma Szewczyka. Jak dodał, przekazał ją prezydentowi Katowic Marcinowi Krupie.

- Uzgodniliśmy, że ta wyjątkowa tablica trafi na licytację WOŚP – zapowiedział Marek Wójcik.

Aktualny stan licytacji można śledzić na portalu Allegro 22 stycznia o godz. 12 jej cena wynosiła nieco ponad 800 zł.

Marek Wójcik Wojewoda Śląski

Może Cię zainteresować:

Powrót do placu Szewczyka? Wojewoda zaakceptuje decyzję władz Katowic

Autor: Michał Wroński

22/01/2024

Pomnik gen J. Ziętka Katowice

Może Cię zainteresować:

Dekomunizacyjny bilans wojewody: nie ma Szewczyka, ostał się Ziętek. Ulice dostali... owoc śliwka i ssak gacek

Autor: Michał Wroński

01/05/2023

Tabliczka wojewody

Może Cię zainteresować:

Katowice: miejskie służby zdemontowały „tabliczkę wojewody” na dawnym placu Szewczyka. I przekazały ją Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu

Autor: Redakcja

06/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon