Tour de Pologne 2022 ma być bardziej urozmaicony. Dlatego nie będzie w Katowicach i na Śląsku?

Pierwszy raz od 12 lat największy polski wyścig kolarski - Tour de Pologne - nie odbędzie się w Katowicach i w woj. śląskim. Dlaczego? Oficjalnie, by urozmaicić trasę wyścigu.

TdP
Tour de Pologne w Katowicach

O tym, że niespodziewanie Tour de Pologne w 2022 roku nie przejedzie ani przez Katowice, ani inne miasta w woj. śląskim, pisaliśmy 28 listopada: Znamy trasę 79. Tour de Pologne 2022. Zawodnicy nie przejadą przez śląskie miasta, w tym Katowice

To będzie pierwszy rok od 12 lat w Katowicach bez tego wyścigu. TdP odwiedzi za to województwa świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie i lubelskie.

750 tysięcy złotych za obecność Katowic w Tour de Pologne

W Katowicach w 2021 r. odbył się 6. etap wyścigu, rozgrywana była u nas tzw. czasówka, czyli indywidualny wyścig na czas. Miasto zapłaciło za udział w Tour de Pologne 750 tysięcy złotych.

Rok wcześniej na katowickim etapie zdarzył się groźny wypadek. Tuż przed metą 1. etapu holenderski kolarz Fabio Jakobsen doznał bardzo poważnego upadku, po którym w ciężkim stanie trafił do szpitala. Stracił kilkanaście zębów, na jego twarzy założono około 130 szwów.

Dlaczego w 2022 roku ta impreza ominie Katowice?

- Tour de Pologne przez dekadę był obecny w Katowicach i był to czas doskonałej współpracy organizatorem - firmą Lang Team - mówi Ewa Lipka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Katowicach. - Ogromna promocja Katowic na arenie międzynarodowej, a także samego kolarstwa wśród mieszkańców to tylko niektóre zalety organizacji wyścigu w mieście. W przyszłym roku wyścig Tour de Pologne organizowany jest poza Śląskiem, natomiast jesteśmy stale w kontakcie z organizatorem i już pracujemy nad współpracą w kolejnych latach. Na początku roku planujemy spotkanie z udziałem Pana Czesława Langa, na którym przedstawimy Państwu więcej szczegółów - zapowiada Lipka.

Z kolei Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne, przekonuje, że co roku Lang Team stara się zmienić trasę wyścigu i ją urozmaicić.

- Nie chcemy, by Śląsk się na nas obraził, że organizujemy wyścig na innym terenie w 2022 roku - tłumaczy Lang. - Śląsk i Katowice są dla nas od zawsze i będą nadal ważnym partnerem. Chcieliśmy, by w 2022 roku wyścig przebiegał bardziej górzystą trasą. Czasówka, która ostatnio była rozgrywana w Katowicach, będzie w 2022 r. prowadzić mocno pod górę, czego nie było od wielu lat. Kolarze będą musieli pokonać przewyższenie 415 metrów - dodaje Czesław Lang.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Znamy trasę 78. Tour de Pologne

Trasa 78. Tour de Pologne

Tour de Pologne 2021, Katowice

Rozwód Katowic i Tour de Pologne tylko chwilowy?

Plac budowy Stadionu Miejskiego w Katowicach

Prace na budowie Stadionu Miejskiego widać z Bocheńskiego

Tour de Pologne

Znamy trasę 79. Tour de Pologne 2022. Wyścig ominie Katowice

I Śląskie Zawody Balonów na ogrzane powietrze

Kolorowe balony nad Katowicami

Malwina Kopron podczas 67. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego

67.ORLEN Memoriał Kusocińskiego. Mimo upału wspaniałe wyniki

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany