Tragedia w KWK Bielszowice. Dzień przed wstrząsem była prowadzona kontrola WUG

Wyższy Urząd Górniczy tuż przed tragedią w Bielszowicach przeprowadził kontrolę rejonu, w którym zginął 42-letni górnik. „Kontrole obejmowały również między innymi zagadnienia oceny stanu zagrożenia tąpaniami i innych zagrożeń naturalnych” - czytamy w informacji z WUG.

Katarzyna Pachelska
KWK Ruda Ruch Bielszowice

Do wstrząsu w KWK Ruda Ruch Bielszowice doszło o poranku w sobotę, 4 grudnia, czyli w Barbórkę. 780 metrów pod ziemią uwięzieni zostali dwaj ślusarze w wieku 31 i 42 lat. Pierwszego ratownicy znaleźli w środku nocy z soboty na niedzielę. Trafił do szpitala, gdzie stwierdzono, że jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Drugiego udało się odnaleźć około południa w poniedziałek. - Niestety, ale nie daje on oznak życia - poinformował Rajmund Horst, wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej. Po wielu godzinach udało się wydobyć jego ciało na powierzchnię, gdzie lekarz stwierdził zgon.

WUG przeprowadził kontrole w rejonie tragedii

Reporterka Redia Zet Daria Klimza ustaliła, że 26 i 29 listopada oraz 2 i 3 grudnia, Wyższy Urząd Górniczy przeprowadził kontrole miejsca, w którym doszło do tragedii, nakazując wstrzymanie wydobycia węgla w tym rejonie kopalni.

„Warunkiem wznowienia eksploatacji było przywrócenie prawidłowych gabarytów wyrobiska i właściwe wzmocnienie obudowy w rejonie skrzyżowania ściany z wyrobiskiem przyścianowym” - czytamy w informacji WUG, którą na Twitterze zamieściła reporterka.

„Kontrole obejmowały również między innymi zagadnienia oceny stanu zagrożenia tąpaniami i innych zagrożeń naturalnych, występujących w analizowanym rejonie. Nie stwierdzono w tym zakresie nieprawidłowości” - dodaje WUG.

Jak wyjaśnił rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski, górnicy nie prowadzili tego dnia prac związanych z eksploatacją pokładów węgla.

- Górnicy, którzy ucierpieli, to ślusarze zatrudnieni do prac konserwacyjnych. Tego dnia wykonywali prace zabezpieczające - informuje Tomasz Głogowski. - Po godz. 14.00 (w środę, 8 grudnia - przyp. red.) zakończyła się wizja lokalna, na której ustalenia czekamy. Oczywiście jeśli otrzymamy zalecenia, będziemy wdrażać je w życie - zapewnia.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka

Rynek w Katowicach

Pieszy ma pierwszeństwo, ale nie przed tramwajem!