Transformacja energetyki. Tauron, PGE i Enea będą jedną firmą

Transformacja energetyczna

O połączeniu największych spółek energetycznych w Polsce mówi się już od sierpnia ubiegłego roku. PGE, Enea i Tauron mają stać się dwiema firmami – jedną z aktywami węglowymi – czyli elektrowniami opartymi na węglu i kopalniami, drugą – z pozostałymi aktywami. Dzięki temu możliwa będzie transformacja polskiej energetyki, która obecnie w blisko 80 procentach oparta jest na węglu. Realizacja planu się opóźnia, bo coraz więcej podnosi się głosów, że PEP2040 – Polityka Energetyczna Polski do roku 2040 – to nic innego, jak zamach na śląskie kopalnie. Głośno mówił o tym zdymisjonowany niedawno wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, posłowie Prawa i Sprawiedliwości z Markiem Wesołym na czele, swój sprzeciw wyraziła też strona społeczna. Związkowcy Tauronu i PGE żądają włączenia do rozmów o przyszłości energetyki. Bogdan Tkocz, wiceprzewodniczący komitetu protestacyjno-strajkowego w Tauronie liczy na wsparcie parlamentarzystów i samorządowców. Nie tylko ze Śląska i Małopolski, ale całego kraju.

Zmiany są nieuniknione – unijne zobowiązania Polski dotyczące udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym są dalekie od spełnienia. Choć w 2019 roku produkcja energii z OZE przekroczyła 25 TWh – i była najwyższa w historii - nadal jest to wynik niewystarczający. Dlatego nowa Polityka Energetyczna Polski zakłada stopniowe odchodzenie od węgla, by docelowo jego udział w wytwarzaniu energii wyniósł 11-28 procent w 2040 roku.

Transformacja bez pytania

Związkowcy zarzucają, że transformacja jest źle zaplanowana, z drugiej strony zgadzają się, że jest potrzebna. Tylko nie w formie drastycznego odejścia od węgla i zamknięcia kopalń. Zwłaszcza nie w smak im koncepcja połączenia największych spółek energetycznych.

- Mówimy weto planom łączenia Tauronu i PGE jako firm. Musimy się spotkać jako strony społeczne i porozmawiać o transformacji – podkreśla Bogdan Tkocz. - Plany transformacji nie były przedyskutowane z narodem. Nikt nie mówi o ile wzrosną ceny energii. Słyszymy tylko, że to będzie dla naszego dobra. My w grupie Tauron nie możemy się na to zgodzić. To okradanie gospodarki, Śląska i całej Polski.

Prezesi przychodzą, prezesi odchodzą

Zdaniem strony społecznej – zamiast fachowca - na czele spółki ma stanąć człowiek, który doprowadzi jedynie do realizacji decyzji rządu.

- Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na miejsce dotychczasowego prezesa Grupy Tauron, który jak wiadomo był człowiekiem prezesa Dąbrowskiego, ma pojawić się kolejny jego człowiek – dotychczasowy wiceprezes finansowy PGE. Pracownicy mają już dość sytuacji, w której Tauron staje się miejscem eksperymentów – mówi Tkocz.

I dodaje, że wśród pracowników nie brakuje specjalistów, którzy mają inną wizję zmian.

Przedstawiciele pracowników grup energetycznych powinni się połączyć i wypracować własną strategię transformacji energetyki, która będzie stanowiła dokument programowy dla pracowników i ich związkowych przedstawicieli do rozmów z zarządami spółek energetycznych i rządem – przekonuje Bogdan Tkocz z komitetu protestacyjno-strajkowego Taurona.

Coraz więcej głosów przeciw

Pracownicy Taurona mówią głośno, w sukurs idą im działacze i parlamentarzyści.

- Niedawna dymisja wiceministra aktywów państwowych, Janusza Kowalskiego, wskazuje, że bez względu na konsekwencje trzeba zawsze mówić prawdę, nawet tę gorzką, i działać zdecydowanie. Głos pana przewodniczącego Zbigniewa Ziętka z Sierpnia 80’ i kolejna odezwa do posłów śląskich być może przyniesie efekty. Rząd nie pracuje dla korporacji oraz banków i innych interesariuszy, tylko dla społeczeństwa, bo ono jest suwerenem. Społeczeństwo musi znać prawdę, nie można go okłamywać. Przestańmy mówić, że mamy do czynienia z prawem i sprawiedliwością – to jest prywatny folwark, w którym każdy rżnie jak chce – kończy Tkocz.

W piątek ma być oficjalnie znany nowy kandydat na prezesa Grupy Tauron. Wtedy też zapewne związkowcy zadecydują o kolejnych posunięciach.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Konferencja Silesia 2030

Konferencja SILESIA 2030 o wyzwaniach woj. śląskiego

Linie energetyczne

Komitet protestacyjno-strajkowy Tauronu wysyła pismo do...

Energia

Związkowcy Taurona będą strajkować? Sytuacja w spółce...

Kopalnie na Śląsku działają nielegalnie

Wyciek umowy społecznej ws. transformacji górnictwa....

Związki zawodowe protestujące przed siedzibą Taurona w Katowicach

Prezes Taurona na zwolnieniu obsadza kluczowe stanowiska?

Autobus

Metropolia ogłosiła przetarg na zakup 32 elektrycznych...

Mandat

Nie będziemy mogli odmówić mandatu. Wśród posłów wrze