Transmisje na żywo z sali NOSPR w plenerowym kinie. Od 14 maja Festiwal Katowice Kultura Natura z udziałem gwiazd

W piątek 14 maja 2021 r. w NOSPR-ze w Katowicach rozpocznie się 6. edycja festiwalu Katowice Kultura Natura. Niestety, koncerty gwiazd w pięknej sali NOSPR będą bez publiczności. Ta jednak będzie mogła je oglądać na telebimie, wystawionym przed gmach katowickiej orkiestry. Sprawdźcie szczegóły.

www.nospr.org.plZgodnie z nowymi obostrzeniami, od połowy maja możliwa będzie organizacja niektórych wydarzeń kulturalnych w warunkach plenerowych. Korzystając z tego, organizatorzy festiwalu Katowice Kultura Natura zapraszają do wspólnego oglądania streamingów z koncertów w kinie plenerowym ustawionym specjalnie na tę okazję w Strefie Kultury, tuż obok gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny, a publiczność zobowiązana będzie do zachowywania dystansu oraz noszenia maseczek.

Transmisje z koncertów na żywo w plenerowym kinie w Strefie Kultury

W kinie plenerowym dostępne będą wszystkie koncerty festiwalu od 16 maja, od recitalu pianistycznego Alexandra Melnikova, który wykona utwory Schuberta, Brahmsa i Skriabina. Godz. 19.30.

Dzień później również o 19.30 serię koncertów wokalnych rozpocznie recital Dorothei Röschmann i Wolframa Riegera, podczas którego zabrzmią pieśni Mahlera, Schumanna i Berga.

20 maja o godz. 19.30 po raz pierwszy w Katowicach wystąpi Sonya Yoncheva, bułgarska sopranistka, występująca regularnie na deskach najważniejszych teatrów operowych świata. Z NOSPR pod batutą Domingo Hindoyana wykona francuskie pieśni Henri’ego Duparca.

Znakomitych głosów nie zabraknie także 21 maja – zabrzmi wtedy opera „ahat-ilī – siostra bogów” Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk. Początek o 19.30.

Na zakończenie festiwalu, 22 maja, również o 19.30 wystąpi ceniony zespół specjalizujący się w muzyce dawnej, Concerto Köln, z repertuarem obejmującym muzykę J. S. Bacha i A. Vivaldiego.

Inauguracyjny koncert tylko online

Inauguracyjnego koncertu festiwalu, zaplanowanego na 14 maja, nie będzie można zobaczyć podczas plenerowego pokazu. Zostanie zaprezentowany w internecie na stronie www.nospr.org.pl oraz za pośrednictwem medici.tv – największej na świecie platformy streamingowej poświęconej muzyce klasycznej.

Orkiestrę poprowadzi Marin Alsop, jedna z najważniejszych współczesnych dyrygentek, a jako solistka w pieśniach Karola Szymanowskiego wystąpi Ewa Tracz. Podczas prób do tego koncertu Marin Alsop przeprowadzi kurs mistrzowski dla młodych dyrygentów i dyrygentek. Do uczestnictwa w nim zakwalifikowało się osiem osób, które pod okiem Marin Alsop poprowadzą próby orkiestry oraz zespołu kameralnego. Reportaż z kursu będzie miał swoją premierę na platformie medici.tv przed koncertem 14 maja.

Wszystkie zaplanowane streamingi odbywające się w ramach festiwalu będzie można śledzić nie tylko w plenerze, ale także w zaciszu własnego domu – za pośrednictwem strony nospr.org.pl i w social mediach NOSPR.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Spektakl Autentyki

Katowice realizowały program Instytutu Muzyki i Tańca

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Biblioteka Osiedle Franciszkańskie

Nowa biblioteka publiczna powstaje na południu Katowic

Wojciech Kilar

Muzyczny maraton na 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara

„Kalendarz Trzech Religii”

Katowice wydały już po raz 10. „Kalendarz Trzech Religii"

Muzykuj, Katowice

Kolejne „Lokale na kulturę” w Katowicach do wzięcia

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego