Transmisje na żywo z sali NOSPR w plenerowym kinie. Od 14 maja Festiwal Katowice Kultura Natura z udziałem gwiazd

W piątek 14 maja 2021 r. w NOSPR-ze w Katowicach rozpocznie się 6. edycja festiwalu Katowice Kultura Natura. Niestety, koncerty gwiazd w pięknej sali NOSPR będą bez publiczności. Ta jednak będzie mogła je oglądać na telebimie, wystawionym przed gmach katowickiej orkiestry. Sprawdźcie szczegóły.

www.nospr.org.plZgodnie z nowymi obostrzeniami, od połowy maja możliwa będzie organizacja niektórych wydarzeń kulturalnych w warunkach plenerowych. Korzystając z tego, organizatorzy festiwalu Katowice Kultura Natura zapraszają do wspólnego oglądania streamingów z koncertów w kinie plenerowym ustawionym specjalnie na tę okazję w Strefie Kultury, tuż obok gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny, a publiczność zobowiązana będzie do zachowywania dystansu oraz noszenia maseczek.

Transmisje z koncertów na żywo w plenerowym kinie w Strefie Kultury

W kinie plenerowym dostępne będą wszystkie koncerty festiwalu od 16 maja, od recitalu pianistycznego Alexandra Melnikova, który wykona utwory Schuberta, Brahmsa i Skriabina. Godz. 19.30.

Dzień później również o 19.30 serię koncertów wokalnych rozpocznie recital Dorothei Röschmann i Wolframa Riegera, podczas którego zabrzmią pieśni Mahlera, Schumanna i Berga.

20 maja o godz. 19.30 po raz pierwszy w Katowicach wystąpi Sonya Yoncheva, bułgarska sopranistka, występująca regularnie na deskach najważniejszych teatrów operowych świata. Z NOSPR pod batutą Domingo Hindoyana wykona francuskie pieśni Henri’ego Duparca.

Znakomitych głosów nie zabraknie także 21 maja – zabrzmi wtedy opera „ahat-ilī – siostra bogów” Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk. Początek o 19.30.

Na zakończenie festiwalu, 22 maja, również o 19.30 wystąpi ceniony zespół specjalizujący się w muzyce dawnej, Concerto Köln, z repertuarem obejmującym muzykę J. S. Bacha i A. Vivaldiego.

Inauguracyjny koncert tylko online

Inauguracyjnego koncertu festiwalu, zaplanowanego na 14 maja, nie będzie można zobaczyć podczas plenerowego pokazu. Zostanie zaprezentowany w internecie na stronie www.nospr.org.pl oraz za pośrednictwem medici.tv – największej na świecie platformy streamingowej poświęconej muzyce klasycznej.

Orkiestrę poprowadzi Marin Alsop, jedna z najważniejszych współczesnych dyrygentek, a jako solistka w pieśniach Karola Szymanowskiego wystąpi Ewa Tracz. Podczas prób do tego koncertu Marin Alsop przeprowadzi kurs mistrzowski dla młodych dyrygentów i dyrygentek. Do uczestnictwa w nim zakwalifikowało się osiem osób, które pod okiem Marin Alsop poprowadzą próby orkiestry oraz zespołu kameralnego. Reportaż z kursu będzie miał swoją premierę na platformie medici.tv przed koncertem 14 maja.

Wszystkie zaplanowane streamingi odbywające się w ramach festiwalu będzie można śledzić nie tylko w plenerze, ale także w zaciszu własnego domu – za pośrednictwem strony nospr.org.pl i w social mediach NOSPR.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon