Trojaczki, trzy siostry, w jednym dniu obroniły tytuł inżyniera na Politechnice Śląskiej. Takiej obrony jeszcze nie było na tej uczelni

Takiego wydarzenia na Politechnice Śląskiej w jej długiej historii jeszcze nie zanotowano. 2 lutego 2022 r. trzy siostry, trojaczki, w jednym dniu broniły tytułu inżyniera. I wszystkie zdały!

Politechnika Śląska
Trojaczki Natalia, Dorota i Judyta Chowaniec

Podobne do siebie jak krople wody trojaczki Natalia, Dorota i Judyta Chowaniec studiowały na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. I w dodatku wszystkie ukończyły dość "męski" kierunek, jakim jest Górnictwo i Geologia, specjalność Geologia Inżynierska i Geotechnika.

Wszystkie przystąpiły do obrony tytułu inżyniera tego samego dnia, 2 lutego. I wszystkie zdobyły piątki na swoich obronach!

Tata i dziadek byli górnikami

Dziewczyny wybrały te studia, bo jak mówią, uczelnia ma bardzo dobrą opinię. – Poza tym od zawsze interesowała nas geografia, geologia i przyroda, a nasz tata i dziadek byli górnikami, więc kontynuujemy rodzinne tradycje – mówią siostry.

Ponieważ Natalia, Dorota i Judyta są bardzo do siebie podobne, koledzy z roku mieli problemy, aby je odróżnić. – Jak zaczynałyśmy studia, to każdy reagował z takim lekkim szokiem, wszyscy byli bardzo zaskoczeni – mówi Judyta. – Jednak z czasem koledzy zaczęli nas odróżniać i nie było problemu – dodaje Dorota.

– Wykładowcy też żartowali, że nie mają pewności, czy egzamin zdaje np. Dorota czy Judyta. Ale nie było szans na zamianę, bo egzaminy zdawałyśmy w tym samy czasie – mówi Natalia.

Nie było łatwo je rozróżnić - mówi promotorka sióstr

– Studentki realizowały odrębne tematy, które dotyczyły charakterystyki geologicznej na potrzeby różnych projektów budowlanych – mówi promotorka i opiekunka naukowa absolwentek, prof. dr hab. inż. Małgorzata Labus, i dodaje: – Dziewczyny są do siebie bardzo podobne i muszę przyznać, że nie było łatwo je rozróżnić. Szkoda, że studia pierwszego stopnia trwają tak krótko, bo kontakt był ograniczony ze względu na pandemię. Na szczęście udawało nam się wyjeżdżać na prace terenowe i w takich bezpośrednich warunkach lepiej się poznawać. Na pewno zapamiętamy je na długo, ponieważ trojaczki jeszcze nam się nie zdarzyły.

– Na uczelni poznałyśmy wiele wspaniałych osób, zdobyłyśmy przyjaciół, z którymi będziemy utrzymywać kontakty – dodają siostry. Przez cały czas studiów dziewczyny mieszkały w akademiku Politechniki Śląskiej. – Wspominamy ten czas bardzo miło, mamy dużo fajnych wspomnień i jak będziemy tutaj dalej studiować, to chcemy mieszkać w akademiku – mówi Dorota.

Natalia, Dorota i Judyta Chowaniec chcą kontynuować studia na Politechnice Śląskiej na kierunku geoinżynieria i eksploatacja surowców. W przyszłości planują pracować w swoim zawodzie, w przedsiębiorstwie geologiczno-inżynierskim.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon