Taniec

Trwają wirtualne dni otwarte Zakładu Tańca w Akademii Muzycznej w Katowicach

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach zamiast tradycyjnych dni otwartych, których obecnie nie można zorganizować, postawiła na wirtualne spotkanie z tegorocznymi maturzystami, którzy marzą o rozpoczęciu tanecznych studiów.


Choć na świecie nadal szaleje koronawirus, który sparaliżował wiele sfer naszego życia, nie oznacza to, że należy się poddać. Rząd zdecydował, że tegoroczne matury zostaną przeprowadzone w czerwcu, a jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie to w październiku abiturienci rozpoczną edukację na wielu śląskich uczelniach. Do tej pory kandydaci na studia mogli poznawać uniwersytety od podszewki podczas dni otwartych. W tym roku z uwagi na pandemię jest to niemożliwe. To jednakże nie przeszkodziło Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, bowiem ta postanowiła zorganizować wirtualne Dni Otwarte Zakładu Tańca.


Przypomnijmy, że uczelnia ta prowadzi 3-letnie studia licencjackie na kierunku taniec ze specjalizacją Aktor teatru tańca. Podczas poniedziałkowej transmisji online głos zabrali m.in. dr Jacek Łumiński – twórca polskiej techniki tańca współczesnego, założyciel Śląskiego Teatru Tańca oraz Wydziału Teatru Tańca PWST, Daniel Leżoń – absolwent Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk teatralnych w Krakowie, jak i studenci, który ukończyli pierwszy rok studiów na kierunku taniec na Akademii Muzycznej.


- Moją drogą do osiągnięcia sukcesu była dobra zabawa na egzaminie, który podzielony był na dwa etapy - zdradził Krzysztof Piechniczek, opowiadając o tym jak wyglądają egzaminy wstępne. – Traktowałem to jako świetne warsztaty i możliwość poznania ludzi ze środowiska. Panowała tam świetna atmosfera. Myślę, że dzięki temu stres nie przejmował sterów – dodał.Przesłuchania trwają wiele godzin. Dlaczego wybrano taką formułę egzaminów?

– Nie zawsze za pierwszym razem i jednym przesłuchaniem uda się wszystko zobaczyć u kandydata, który czuje się zestresowany i trudno mu przełamać bariery. Dlatego patrzymy na kandydatów z różnych stron przez wiele godzin. Staramy się wprowadzać luźną atmosferę, żeby się otworzyli i byli szczerzy ze sobą. Jeśli nie wyjdzie im coś podczas egzaminu z baletu czy tańca współczesnego, to coś z pewnością uda się podczas improwizacji czy wykonywania zadań aktorskich – mówił Jacek Łumiński.

Kto zasiada w komisji egzaminacyjnej? To nie jest jeszcze pewne w stu procentach, jednakże prawdopodobnie w skład tegorocznej komisji wejdą: Sebastian Majewski, Brian Michaels z Wielkiej Brytanii, Louise Frankenhuis z Holandii, Janusz Skubaczkowski czy Nina Minor, absolwenta WTT w Bytomiu. Z kolei egzamin z rytmu i ze słuchu muzycznego przeprowadzi prof. Anetta Pasternak z Akademii Muzycznej.

Jakiego tańca będą się uczyć studenci?

– Taniec jest jeden. Nie ma podziału. Wszystko czego się uczymy służy temu, żeby nasze ciało poruszało się w taki sposób, w jaki chcemy – zaznacza Łumiński. Dodaje też, że studenci mogą liczyć na polską technikę tańca współczesnego i taniec współczesny oraz stałe zajęcia z techniki tańca klasycznego oraz improwizację. W ramach zajęć warsztatowych poznają także m.in. folklor kurpiowski, góralski czy taniec chiński i afrykański.

Kiedy zostaną przeprowadzone egzaminy wstępne? Nie wyznaczono jeszcze daty egzaminów, jednakże najprawdopodobniej będzie to drugi tydzień lipca.


Informator związany ze studiami w Akademii Muzycznej znajduje się TU! Tam też można znaleźć informacje związane z zasadami rekrutacji.

czytaj dyskusję

Polecamy: