Trzy nowe pojazdy pogotowia torowego dla Tramwajów Śląskich. Mogą jeździć zarówno po drodze, jak i po torach

Spółka Tramwaje Śląskie zamówiła za 2,5 mln zł trzy nowe pojazdy specjalistyczne - pogotowia torowego. Jeden z nich trafi do zajezdni w Katowicach.

Projekt inwestycyjny spółki Tramwaje Śląskie S.A. to nie tylko modernizacja i budowa torowisk oraz zakup nowych tramwajów. Ważne są także inwestycje w pojazdy specjalistyczne. Kolejne 3 dwusystemowe samochody pogotowia torowego dostarczy firma Copma Polska.

Trzy nowe specjalistyczne pojazdy techniczne dla Tramwajów Śląskich

W środę 12 maja 2021 r. podpisano umowa z producentem tych pojazdów.

Inwestujemy w specjalistyczne pojazdy techniczne, żeby zdecydowanie poprawić efektywność działania służb technicznych, zwiększyć zakres prac możliwych do przeprowadzenia przez naszych pracowników, podnieść bezpieczeństwo i komfort pracy oraz zadbać o środowisko, dzięki nowoczesnym silnikom, spełniającym dzisiejsze normy spalin – wylicza Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

W przetargu na wyłonienie dostawcy pojazdów wzięły udział dwie firmy. Po przeprowadzeniu procedury przetargowej spółka Tramwaje Śląskie S.A. w środę 12 maja podpisała umowę z firmą Copma Polska Sp. z o.o.

Ostatni tramwaj zamówiony w 2018 r. dotarł do Katowic z bydgoskiej PESY

Zgodnie z zapisami umowy, producent ma dostarczyć 3 pojazdy torowe, przeznaczone do:

  • transportu materiałów, urządzeń oraz przewozu osób (brygady torowo-remontowe),
  • usuwania skutków awarii,
  • utrzymania płynności ruchu szynowego, poprzez wykonywanie niezbędnych czynności takich jak: przeglądy, prace naprawcze i konserwacje nawierzchni szynowo-drogowej

Mogą się poruszać po drodze i po torowisku

Wymogiem jest dwusystemowość tych pojazdów, dzięki której mogą się poruszać zarówno po drogach, jak i torowiskach, oraz zastosowanie nowoczesnych jednostek napędowych spełniających normę emisji spalin EURO 6. Pojazdy muszą być wyposażone również m.in. w:

  • żuraw przeładunkowy,
  • podpory hydrauliczne,
  • agregat prądotwórczy,
  • kabinę warsztatową.

Zgodnie z zapisami umowy producent ma 12 miesięcy na realizację zamówienia, co oznacza, że do 12 maja 2022 r. pojazdy muszą zostać dostarczone – po jednym – do zajezdni w:

  1. Bytomiu,
  2. Gliwicach,
  3. Katowicach.

Wartość umowy opiewa na 2,5 mln zł netto.

W ramach etapu I „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską, spółka Tramwaje Śląskie zakupiła już 3 pojazdy specjalistyczne – 2 pojazdy sieciowe i 1 torowy dostarczone zostały przez producenta na początku 2020 roku i od tego czasu pełnią służbę. Zakup kolejnych 3 nowych pojazdów pogotowia torowego został ujęty w etapie III projektu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon