Turystyczny Oświęcim - wyprawa po skarb, tajemnicze podziemia i szlak murali

Brak pomysłu na szybki, weekendowy wypad? Całkiem niedaleko znajduje się miejscowość, o której każdy z pewnością słyszał, ale niewielu zdaje sobie sprawę, jak wiele ciekawych i nietypowych atrakcji oferuje! Co w takim razie warto zobaczyć w Oświęcimiu?

Stare zabytki w multimedialnej wersji

Wszystkich niezbyt zainteresowanych historią od razu uprzedzamy – nie chodzi o nudne gabloty z jeszcze nudniejszymi opisami. W tym mieście dawne wieki ożywają. Wszystko to dzięki połączeniu sięgających średniowiecza tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami. Zwiedzanie możemy zacząć od zamku, który jest wizytówką miasta. Tuż obok znajduję się zabytkowa wieża, z której roztacza się piękna panorama. Kiedyś pełniła funkcję obronną, dziś przyciąga turystów. W samym zamku mieści się natomiast muzeum. Zobaczymy w nim, co w tym miejscu udało się odkryć archeologom, jak wyglądały pokoje i apartamenty dawnych mieszczan, a także poznamy życie codzienne w Oświęcimiu w szalonych latach przedwojennych. Brzmi nieźle, ale to dopiero początek. Trzymajcie się mocno, bo czas zejść do podziemi…

Co mogą w sobie skrywać podziemia zamku? Na śmiałków, którzy się tam zapuszczą czeka niesamowita przygoda połączona z wycieczką w czasie. Trasa zwiedzania tuneli połączona jest z „Grą o Niepodległość”. Uczestnicy wcielają się w rolę żołnierzy Legionów Polskich i wraz z rekrutem Ignacym poznają historię walki o niepodległość. Po drodze będą musieli zmierzyć się z zadaniami zręcznościowymi, manualnymi, logicznymi oraz wykazać się wiedzą. Taki rodzaj zwiedzania z pewnością przypadnie do gustu także najmłodszym gościom.

Jeśli poznanie podzamkowych tuneli nie wyczerpie Waszej ciekawości dalszych odkryć, na podróżników czeka kolejna propozycja. Oświęcim zwiedzić można trasą questu „Wyprawa po skarb z prasołem”. Co to takiego? Uczestnicy wyzwania oglądają miasto i poznają jego sekrety, jednak by wiedzieć, gdzie się udać, muszą szukać wskazówek ukrytych przez zagadkowego przewodnika – prasoła. Na zwycięzców czeka skarb, którym jest… przekonacie się sami! Gra jest dostosowana do możliwości maluchów i idealnie nadaje się dla całej rodziny. Questy dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta https://oswiecim.pl/questy/ , a w wersji papierowej w Centrum Informacji Turystycznej (Rynkek Główny 2, ul. Leszczyńskiej 12).

Oświęcim kajaki

Gdzie na spacer? Nad wodę!

Jeśli chcemy złapać oddech, po historycznych przygodach warto wybrać się nad bulwary. To popularne miejsce, gdzie udają się spacerowicze. Ścieżki biegnące wzdłuż rzeki Soły zapraszają na przechadzkę w otoczeniu przyrody. Trasy te lubią także miłośnicy rowerów i rolek. Co ze sportami wodnymi? W okresie wakacyjnym na rzece zobaczyć można także kajakarzy. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w letnie niedziele umożliwia wypożyczenie potrzebnego sprzętu. Zapraszamy też do bezpłatnej strefy wypoczynku z leżakami, grami, książkami i ... słodkim nic nie robieniem

Oświęcim mural

Po Oświęcimiu szlakiem murali

Naścienne grafiki pojawiają się w wielu miastach, jednak nie każde z nich może poszczycić się całą trasą murali. Miłośnikom tego typu sztuki z pewnością spodoba się w Oświęcimiu. Malowidła najczęściej dotyczą tematu pokoju i wzajemnego szacunku. Kolekcja stale się powiększa. Tradycją stało się już, że podczas kolejnych edycji wydarzenia Life Festival Oświęcim w mieście pojawia się kolejny mural autorstwa znanego artysty.

Najwięcej malowideł znajdziemy na Starym Mieście, w okolicy Rynku. Do najciekawszych należą: mural inspirowany „Katedrą” Tomasza Bagińskiego, magiczny zeppelin czy tak zwane gadające głowy. Nie wszyscy wiedzą, że na ulicach Oświęcimia spotkać można Marię Skłodowską-Curie, Martina Lutera Kinga, Jana Pawła II lub Mahatmę Gandhiego. Wystarczy tylko wybrać się na szlak murali.

Te daty warto zapamiętać – imprezy w Oświęcimiu

Miasto Oświęcim – tutaj się dzieje!

Oprócz zabytków, muzeów i atrakcji, które otwarte są na turystów przez cały rok, miasto organizuje także różnego rodzaju wydarzenia. Należą do nich eventy takie jak:

  • Jarmark Kasztelański
  • Noc Muzeów
  • Kino Letnie
  • Zamkowe Wieczory Muzyczne
  • Święto Patrona Miasta
  • Święto Miasta Oświęcim
  • Festiwal Jazz na Dachu

wiele innych dostępnych na stronie https://oswiecimdziejesie.pl/

Podczas nich goście nie tylko mogą lepiej poznać miasto, ale także „dotknąć” jego bogatej przeszłości, poczuć klimat i przeżyć niezapomniane chwile.
FB II INSTAGRAM

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon