Uchodźcy na Śląsku. Skryli się pod naczepą tira

W piątek 24 września policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie zatrzymali dwóch uchodźców. Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, w jaki sposób mężczyźni znaleźli się w kraju.

Straż Graniczna
Uchodźcy na Śląsku zatrzymani przez policję

18-letni obywatel Afganistanu i 26-letni Pakistańczyk zostali zatrzymani na jednej ze stacji paliw w miejscowości Piasek, w województwie śląskim. Przy sobie mieli wyłącznie plecak. Policjantów zaalarmowali okoliczni mieszkańcy, zaniepokojeni zachowaniem mężczyzn.

Nielegalnie wjechali na terytorium Polski

Funkcjonariusze policji przekazali informację o cudzoziemcach przebywających w rejonie stacji paliw strażnikom granicznym z placówki w Bielsku-Białej. Kontrola legalności pobytu przeprowadzona przez mundurowych wykazała, że mężczyźni wjechali na terytorium Polski używając przebiegłego manewru. Ukryli się pod naczepą ciężarówki i w ten sposób przekroczyli granicę.

W związku z tym cudzoziemcom przedstawiono zarzut z art. 264 § 2 kodeksu karnego, do którego przyznali się i złożyli wyjaśnienia. W toku prowadzonego postępowania administracyjnego cudzoziemcy wyrazili chęć ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mężczyźni decyzją sądu, zostali osadzeni w pomieszczeniach dla cudzoziemców w Przemyślu – informuje Szymon Mościcki, chorąży sztabowy pełniący obowiązki Rzecznika Prasowego Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Talibowie w Afganistanie

Uchodźcy szukają w Europie schronienia przed niepewną sytuacją w swoich ojczyznach. W związku z przejęciem władzy w Afganistanie przez talibów, tysiące osób zdecydowało się opuścić kraj w obawie przed reżimem islamskich fundamentalistów. Niestety, często przy pomocy osób trzecich, proponujących ulokowanie w Europie w zamian za korzyści finansowe, większość z imigrantów przekracza granice w sposób nielegalny, łamiąc prawo w poszukiwaniu azylu.

Nielegalni imigranci na Śląsku. Mieli ze sobą tylko plecak i nadzieję

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon