Uniwersytet Śląski zawiesza współpracę z uczelniami z Federacji Rosyjskiej

Uniwersytet Śląski w Katowicach podjął uchwałę, w której wyraził solidarność z narodem ukraińskim i jednocześnie zawiesił wszelką współpracę instytucjonalną z uczelniami z Federacji Rosyjskiej.

FB: UŚ
Uniwersytet Śląski

Senat Uniwersytetu Śląskiego podjął uchwałę dotyczącą potępienia agresji Rosji na Ukrainę. W treści uchwały możemy przeczytać, że "wspólnota Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wyraża solidarność z narodem ukraińskim, podziw dla jego bohaterskiej postawy w obliczu agresji rosyjskiej oraz wyraża gotowość udzielania uchodźcom z Ukrainy, w szczególności studentom, doktorantom i pracownikom ukraińskich uczelni, wszelkiego możliwego wsparcia i pomocy".

- Senat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach udziela pełnego poparcia podobnym oświadczeniom środowiska akademickiego, w tym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i Nauki (RGSWiN), Polskiej Akademii Nauk (PAN) oraz organizacji doktoranckich i studenckich z dnia 24 lutego 2022 r., które jednoznacznie i stanowczo potępiają niczym nieusprawiedliwioną agresję zbrojną Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę oraz popełniane w jej trakcie zbrodnie wojenne - czytamy w treści uchwały.

Zerwana współpraca z rosyjskimi uczelniami

Senat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w treści uchwały wezwał rektora do zawieszenia współpracy instytucjonalnej z uczelniami, instytutami naukowymi oraz wszelkimi agendami państwowymi Federacji Rosyjskiej do czasu wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, a także przekazania władzom tych instytucji stanowiska wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zdecydowanie i jednoznacznie potępiającej rosyjską agresję militarną wobec Ukrainy.

- Wspólnota Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wyraża jednocześnie najwyższe uznanie dla tych obywateli Federacji Rosyjskiej, w szczególności przedstawicieli rosyjskich środowisk akademickich, którzy odważnie i otwarcie sprzeciwiają się wojnie wywołanej i prowadzonej przez władze swojego państwa, nierzadko narażając się tym na bardzo poważne szykany, prześladowania i kary. Jednoznaczna dezaprobata wobec polityki władz państwa rosyjskiego nie powinna stać na przeszkodzie dostrzeżeniu i docenieniu indywidualnych aktów sprzeciwu osób narodowości rosyjskiej wobec postawy władz swojego państwa świadczących o łączącym nas szacunku dla takich wartości, jak pokój, wolność, równość i godność człowieka - czytamy w uchwale.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

WSS nr 3 w Rybniku

Nadzieja dla jednego z najbardziej zadłużonych szpitali

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka