Urazówka dostała nowoczesny aparat RTG wart 1,6 mln zł

Aparat dwa

Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich otrzymał 1,6 mln zł od zarządu województwa śląskiego na zakup najnowszej klasy aparatu RTG. W porównaniu do aparatury sprzed 40 lat, przy robieniu zdjęcia, wykorzystuje się jedną dwusetną dawki promieniowania.

- Urząd marszałkowski dba o to, żeby doposażać w sprzęt szpitale marszałkowskie. Co roku, na podstawie planów inwestycyjnych, przekazujemy pieniądze na zakup aparatury. Mam nadzieję, że w tym roku będziemy doposażać kolejne oddziały, żeby zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentów i poprawić komfort pracy personelu. - mówi Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Sprzęt został przystosowany dla pacjentów ortopedycznych. Co ważne, na jednej kliszy można wykonać zdjęcia całego kręgosłupa – od odcinka szyjnego po lędźwiowy albo całej kończyny. Zdjęcia zapisywane są w formacie cyfrowym, nie ma potrzeby ich wywoływania. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie – ok. 95 tys. zdjęć rocznie - wykonuje się je bardzo szybko. Pacjenci obsługiwani są co 5 minut.

- To jest aparat rentgenowski najnowszej generacji, wykonuje zdjęcia przy minimalnym promieniowaniu – podkreśla Wojciech Wawrzynek, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

W porównaniu do aparatury sprzed 40 lat, przy robieniu zdjęcia, wykorzystuje się jedną dwusetną dawki promieniowania.

- Zdjęcia diagnostyczne zawsze będzie podstawą diagnostyki w układzie mięśniowo-szkieletowym i to od tego wynalazku sprzed stu lat powinno zacząć się szukanie dolegliwości pacjenta. Coraz częściej zdarza się, że pacjenci zaczynają diagnostykę od badania rezonansem magnetycznym, a nie jest to konieczne – mówi Wojciech Wawrzynek.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich jest jednym z najlepszych szpitali w Polsce. Pacjenci leczą się tu ze schorzeń i urazów narządu ruchu z zastosowaniem najnowocześniejszych metod.

Aparat dwa

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: