Urodziny Katowic 2022. Przypomnijmy sobie, jak obchodzono je w mieście

W 2022 roku przypada 157. rocznica nadania praw miejskich Katowicom. Miasto od lat organizuje jej huczne obchody we wrześniu. Zobaczcie w naszym fotoreportażu, co działo się w tym miesiącu w związku z tymi obchodami.

Już na początku września w Katowicach dało się zauważyć, że wrzesień to wyjątkowy miesiąc w katowickim roku. W samym centrum miasta, na Rynku, wyrósł Jarmark z okazji 157. Urodzin Katowic.

Jarmark urodzinowy na Rynku

Na Jarmarku pojawiły się stoiska z pysznościami z całego świata, m.in. holenderskimi serami, włoskimi i węgierskimi wędlinami czy gruzińskie wina. Nie zabrakło też polskich produktów regionalnych – miodów tłoczone naturalną metodą olei, pierników i rzemieślniczych krówek. Nie obyło się też bez strefy gastronomicznej. Były też stoiska z rękodziełem, biżuterią i ceramiką.

Wielkim powodzeniem cieszyła się karuzela wenecka. Dzieci chętnie wybierały się też w przejażdżkę kolejką po Rynku.

Brodka i Vito Bambino rozkręcili Muchowiec

Nie ma urodzin Katowic bez wielkiego koncertu. W tym roku odbył się on 10 września na Muchowcu. Tradycją stało się, że miasto zaprasza co roku artystów związanych z regionem, by stali się dyrektorami artystycznymi przedsięwzięcia. Tegoroczny koncert plenerowy „Kocham Katowice” przygotował duet: Vito Bambino i Brodka. Wraz z zaproszonymi gośćmi stworzyli program dedykowany miastu, który zaprezentowano tylko ten jeden, jedyny raz. Publiczność, licznie zgromadzona na Muchowcu, usłyszała więc m.in. występy – oprócz dwóch głównych gwiazd – również takich artystów jak Natalia Przybysz, Organek, Ewa Bem, Natalia Grosiak, Rosalie, Natalia Szroeder, Dagadana i Majka Jeżowska. Przed głównym daniem wieczoru na scenie zaprezentowali się laureaci tegorocznej edycji programu Dzielnica Brzmi Dobrze.

Nie zabrakło też strefy dla dzieci z bezpłatnymi dmuchańcami, a do wspólnej zabawy małych katowiczan wciągnęli artyści teatralni.

Odsłonięto popiersie Krystyny Bochenek w Galerii Artystycznej

Ostatnim punktem obchodów 157-lecia Katowic była wzruszająca uroczystość na placu Grunwaldzkim w dzielnicy Koszutka. 15 września w Galerii Artystycznej, prezentującej ważne dla Katowic osobistości, odsłonięto popiersie Krystyny Bochenek. To sami mieszkańcy Katowic zdecydowali, że podobizna właśnie Krystyny Bochenek powinna się tu znaleźć.

W uroczystości wzięła udział rodzina tragicznie zmarłej wicemarszałek Senatu oraz prezydent Katowic Marcin Krupa wraz z przedstawicielami urzędu miasta i Rady Miasta Katowice.

- Odsłaniając jej popiersie w Galerii Artystycznej naszego miasta oddajemy hołd jej dorobkowi w dziedzinie kultury, ale przede wszystkim jako osobie otwartej na drugiego człowieka – powiedział prezydent Marcin Krupa.
Budżet Obywatelski Katowice

Może Cię zainteresować:

Budżet Obywatelski 2022. Są już wyniki. 148 projektów do realizacji w całych Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

29/09/2022

Jarmark, Katowice Rynek

Może Cię zainteresować:

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 w Katowicach będzie rekordowo długi. Potrwa aż do 8 stycznia 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

28/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Krasnalka krystynka 03

Krasnalka Krystynka stanęła w Katowicach, przy T. Śląskim

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Zdjęcie Główne

Zrób zdjęcie Dwóch Wież i zgłoś się do konkursu!

Maszyna do parkowania katowice

Maszyna do parkowania powstanie w Katowicach....