Urodziny Katowic 2022. Przypomnijmy sobie, jak obchodzono je w mieście

W 2022 roku przypada 157. rocznica nadania praw miejskich Katowicom. Miasto od lat organizuje jej huczne obchody we wrześniu. Zobaczcie w naszym fotoreportażu, co działo się w tym miesiącu w związku z tymi obchodami.

Już na początku września w Katowicach dało się zauważyć, że wrzesień to wyjątkowy miesiąc w katowickim roku. W samym centrum miasta, na Rynku, wyrósł Jarmark z okazji 157. Urodzin Katowic.

Jarmark urodzinowy na Rynku

Na Jarmarku pojawiły się stoiska z pysznościami z całego świata, m.in. holenderskimi serami, włoskimi i węgierskimi wędlinami czy gruzińskie wina. Nie zabrakło też polskich produktów regionalnych – miodów tłoczone naturalną metodą olei, pierników i rzemieślniczych krówek. Nie obyło się też bez strefy gastronomicznej. Były też stoiska z rękodziełem, biżuterią i ceramiką.

Wielkim powodzeniem cieszyła się karuzela wenecka. Dzieci chętnie wybierały się też w przejażdżkę kolejką po Rynku.

Brodka i Vito Bambino rozkręcili Muchowiec

Nie ma urodzin Katowic bez wielkiego koncertu. W tym roku odbył się on 10 września na Muchowcu. Tradycją stało się, że miasto zaprasza co roku artystów związanych z regionem, by stali się dyrektorami artystycznymi przedsięwzięcia. Tegoroczny koncert plenerowy „Kocham Katowice” przygotował duet: Vito Bambino i Brodka. Wraz z zaproszonymi gośćmi stworzyli program dedykowany miastu, który zaprezentowano tylko ten jeden, jedyny raz. Publiczność, licznie zgromadzona na Muchowcu, usłyszała więc m.in. występy – oprócz dwóch głównych gwiazd – również takich artystów jak Natalia Przybysz, Organek, Ewa Bem, Natalia Grosiak, Rosalie, Natalia Szroeder, Dagadana i Majka Jeżowska. Przed głównym daniem wieczoru na scenie zaprezentowali się laureaci tegorocznej edycji programu Dzielnica Brzmi Dobrze.

Nie zabrakło też strefy dla dzieci z bezpłatnymi dmuchańcami, a do wspólnej zabawy małych katowiczan wciągnęli artyści teatralni.

Odsłonięto popiersie Krystyny Bochenek w Galerii Artystycznej

Ostatnim punktem obchodów 157-lecia Katowic była wzruszająca uroczystość na placu Grunwaldzkim w dzielnicy Koszutka. 15 września w Galerii Artystycznej, prezentującej ważne dla Katowic osobistości, odsłonięto popiersie Krystyny Bochenek. To sami mieszkańcy Katowic zdecydowali, że podobizna właśnie Krystyny Bochenek powinna się tu znaleźć.

W uroczystości wzięła udział rodzina tragicznie zmarłej wicemarszałek Senatu oraz prezydent Katowic Marcin Krupa wraz z przedstawicielami urzędu miasta i Rady Miasta Katowice.

- Odsłaniając jej popiersie w Galerii Artystycznej naszego miasta oddajemy hołd jej dorobkowi w dziedzinie kultury, ale przede wszystkim jako osobie otwartej na drugiego człowieka – powiedział prezydent Marcin Krupa.
Budżet Obywatelski Katowice

Może Cię zainteresować:

Budżet Obywatelski 2022. Są już wyniki. 148 projektów do realizacji w całych Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

29/09/2022

Jarmark, Katowice Rynek

Może Cię zainteresować:

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 w Katowicach będzie rekordowo długi. Potrwa aż do 8 stycznia 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

28/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon