Urząd Miasta Katowice nagrodzony w konkursie „Urząd otwarty dla niewidomych”

W kategorii „Urząd otwarty dla niewidomych”, regionalnego etapu konkursu Idol 2021 w województwie śląskim, pierwsze miejsce zajął katowicki Urząd Miasta.

Organizatorem konkursu jest Fundacja „Szansa dla niewidomych”. Ogłoszenie oficjalnych wyników i wręczenie dyplomów laureatom odbyło się 18 sierpnia w sali audytoryjnej Muzeum Śląskiego. Nagrodzeniu zwycięzców towarzyszyła konferencja „Dostępność na serio”.

Znikają bariery

Miasto Katowice ciągle podejmuje działania mające na celu zwiększenie możliwości samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami we wszystkich sferach użyteczności publicznej. Efekty naszych działań są widoczne dla mieszkańców i odwiedzających Katowice. W mieście jest coraz więcej dostępnych obiektów, a w starych – podczas remontów i renowacji – znikają bariery. Nowe inwestycje takie, jak centra przesiadkowe są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Normą stają się windy głośnomówiące, dostosowane toalety, chodniki z wypukłościami, podjazdy i pochylnie. Powstają też integracyjne place zabaw. Choć wciąż jest sporo do zrobienia, to z dumą możemy powiedzieć, że osoby niewidome czy z innymi niepełnosprawnościami łatwiej mogą samodzielnie przemieszczać się do szkoły, na uczelnię, do pracy czy załatwiać sprawy w Urzędzie Miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Urząd w pełni dostosowany

Nowa siedziba Urzędu Miasta przy ul. Rynek 1 spełnia wszystkie wymogi budynków z udogodnieniami dla niepełnosprawnych. Oznaczenia w alfabecie Braille'a znajdują się na drzwiach czy poręczach, a panel głosowy w windach informuje o numerze piętra. Pracownicy urzędu zawsze służą pomocą w zaprowadzeniu do okienka, a możliwe jest również wejście do urzędu z psem przewodnikiem. Dodatkowo w Biurze Obsługi Mieszkańców funkcjonuje system kolejkowy, który za pomocą połączenia głosowego informuje o numerze biletu.

Także osoby niesłyszące mogą liczyć na szereg udogodnień. W urzędzie funkcjonuje system tłumaczenia online języka migowego w oparciu o wideokonferencje w czasie rzeczywistym. Pracownicy punktu informacyjnego udzielają wszelkiej pomocy przy tłumaczeniach oraz posiadają pętlę indukcyjną, z której mogą korzystać osoby z aparatami słuchowymi, aby wyeliminować niepożądane przydźwięki i hałasy z najbliższego otoczenia osoby słabosłyszącej.

Miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym

W Katowicach działają poza tym inne programy ułatwiające funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Można skorzystać z usług asystenta, który pomoże zrobić zakupy, załatwić sprawę urzędową czy potowarzyszy podczas spaceru. Na terenie miasta funkcjonuje transport dla osób z niepełnosprawnościami. Komunikacja miejska wraz z infrastrukturą również jest dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcjami (niskopodłogowe autobusy z funkcją przyklęku, niskopodłogowe tramwaje, dworce bez barier, informacje głosowe o tramwajach i autobusach, uwzględnianie na przejściach dla pieszych z sygnalizacją świetlną dodatkowych sygnałów dźwiękowych, umiejscawianie znaków drogowych, urządzeń sterowania ruchem oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu w sposób nie powodujący ograniczeń skrajni ciągów pieszych, stosowanie ścieżek dotykowych ułatwiających przemieszczanie się osobom niewidomym lub słabowidzącym, czyli wypukłych znaków poziomych, składających się z równoległych linii oraz znaków ostrzegawczych składających się z wypukłych punktów).

Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Dodatkowo, funkcjonująca już jakiś czas, Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Katowicach wraz z Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Osób z Niepełnosprawnościami opiniuje dokumentację projektowo-kosztorysową pod kątem dostępności i dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zwycięzcy konkursu Idol 2021 biorą teraz udział w głosowaniu ogólnopolskim. Wygrani zostaną uhonorowani na centralnej konferencji REHA w Warszawie, w dniach 10-13 września. Głosować można do 31 sierpnia na stronie www.idol.szansadlaniewidomych.org/ogólnopolski.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Samorządowcy z umowami na realizację projektów zakładających powstanie nowych CUS

"Nowe spojrzenie na usługi społeczne"

Um kato

Nowe dowody osobiste. Kogo obowiązują?

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka