Urząd Miasta Katowice nagrodzony w konkursie „Urząd otwarty dla niewidomych”

W kategorii „Urząd otwarty dla niewidomych”, regionalnego etapu konkursu Idol 2021 w województwie śląskim, pierwsze miejsce zajął katowicki Urząd Miasta.

Organizatorem konkursu jest Fundacja „Szansa dla niewidomych”. Ogłoszenie oficjalnych wyników i wręczenie dyplomów laureatom odbyło się 18 sierpnia w sali audytoryjnej Muzeum Śląskiego. Nagrodzeniu zwycięzców towarzyszyła konferencja „Dostępność na serio”.

Znikają bariery

Miasto Katowice ciągle podejmuje działania mające na celu zwiększenie możliwości samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami we wszystkich sferach użyteczności publicznej. Efekty naszych działań są widoczne dla mieszkańców i odwiedzających Katowice. W mieście jest coraz więcej dostępnych obiektów, a w starych – podczas remontów i renowacji – znikają bariery. Nowe inwestycje takie, jak centra przesiadkowe są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Normą stają się windy głośnomówiące, dostosowane toalety, chodniki z wypukłościami, podjazdy i pochylnie. Powstają też integracyjne place zabaw. Choć wciąż jest sporo do zrobienia, to z dumą możemy powiedzieć, że osoby niewidome czy z innymi niepełnosprawnościami łatwiej mogą samodzielnie przemieszczać się do szkoły, na uczelnię, do pracy czy załatwiać sprawy w Urzędzie Miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Urząd w pełni dostosowany

Nowa siedziba Urzędu Miasta przy ul. Rynek 1 spełnia wszystkie wymogi budynków z udogodnieniami dla niepełnosprawnych. Oznaczenia w alfabecie Braille'a znajdują się na drzwiach czy poręczach, a panel głosowy w windach informuje o numerze piętra. Pracownicy urzędu zawsze służą pomocą w zaprowadzeniu do okienka, a możliwe jest również wejście do urzędu z psem przewodnikiem. Dodatkowo w Biurze Obsługi Mieszkańców funkcjonuje system kolejkowy, który za pomocą połączenia głosowego informuje o numerze biletu.

Także osoby niesłyszące mogą liczyć na szereg udogodnień. W urzędzie funkcjonuje system tłumaczenia online języka migowego w oparciu o wideokonferencje w czasie rzeczywistym. Pracownicy punktu informacyjnego udzielają wszelkiej pomocy przy tłumaczeniach oraz posiadają pętlę indukcyjną, z której mogą korzystać osoby z aparatami słuchowymi, aby wyeliminować niepożądane przydźwięki i hałasy z najbliższego otoczenia osoby słabosłyszącej.

Miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym

W Katowicach działają poza tym inne programy ułatwiające funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Można skorzystać z usług asystenta, który pomoże zrobić zakupy, załatwić sprawę urzędową czy potowarzyszy podczas spaceru. Na terenie miasta funkcjonuje transport dla osób z niepełnosprawnościami. Komunikacja miejska wraz z infrastrukturą również jest dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcjami (niskopodłogowe autobusy z funkcją przyklęku, niskopodłogowe tramwaje, dworce bez barier, informacje głosowe o tramwajach i autobusach, uwzględnianie na przejściach dla pieszych z sygnalizacją świetlną dodatkowych sygnałów dźwiękowych, umiejscawianie znaków drogowych, urządzeń sterowania ruchem oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu w sposób nie powodujący ograniczeń skrajni ciągów pieszych, stosowanie ścieżek dotykowych ułatwiających przemieszczanie się osobom niewidomym lub słabowidzącym, czyli wypukłych znaków poziomych, składających się z równoległych linii oraz znaków ostrzegawczych składających się z wypukłych punktów).

Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Dodatkowo, funkcjonująca już jakiś czas, Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Katowicach wraz z Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Osób z Niepełnosprawnościami opiniuje dokumentację projektowo-kosztorysową pod kątem dostępności i dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zwycięzcy konkursu Idol 2021 biorą teraz udział w głosowaniu ogólnopolskim. Wygrani zostaną uhonorowani na centralnej konferencji REHA w Warszawie, w dniach 10-13 września. Głosować można do 31 sierpnia na stronie www.idol.szansadlaniewidomych.org/ogólnopolski.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

CBA

CBA w katowickim ratuszu. Agentów interesuje promocja

Rozdawane budki to budki lęgowe typu A

100 budek lęgowych dla małych ptaków do rozdania

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka

Katowice

Liczba mieszkańców w Katowicach smuci. Ich...