Urzędowe ulotki zostawiły ślady na samochodach mieszkańców Katowic. "Za niedogodności przepraszamy"

Za wycieraczki w samochodach na Koszutce trafiły ulotki informujące o likwidacji miejsc parkingowych. Niestety autorzy akcji nie przewidzieli… zmiennej pogody. - Ulotka przykleiła się do przedniej szyby mojego samochodu. Do jej usunięcia musiałem użyć drapaczki, a później musiałem zatrzymać się na myjni - komentuje jeden z kierowców. Katowicka Agencja Wydawnicza przeprasza za niedogodności.

Ulotki w Katowicach

W poniedziałek, 2 października, za wycieraczki samochodów na Koszutce w Katowicach trafiły ulotki informujące o likwidacji miejsc parkingowych. Przygotowała je Katowicka Agencja Wydawnicza (KAW), która została utworzona przez Urząd Miasta Katowice m.in. w celu prowadzenia komunikacji miejskich spółek i jednostek, takich jak Zakład Ulic i Mostów, którego logo pojawiło się na ulotkach.

Niestety autorzy akcji nie przewidzieli… zmiennej pogody. W nocy spadł deszcz, a ulotki, których kierowcy nie zdążyli wyjąć zza wycieraczek, rozpuściły się.

- Rano wyszedłem do pracy i trafiłem na niemiłą niespodziankę. Ulotka przykleiła się do przedniej szyby mojego samochodu. Do jej usunięcia musiałem użyć drapaczki, a później musiałem zatrzymać się na myjni, żeby zmyć to, co odbiło się na szybie i lakierze. Nie wydaje mi się, że to najlepszy sposób komunikacji z mieszkańcami - ocenia jeden z kierowców.

- Do usunięcia tego użyłem zimowego płynu do spryskiwaczy, który ma dodatek alkoholu, i gąbki kuchennej - komentuje inny.

Co na to Katowicka Agencja Wydawnicza?

- Od ponad dwóch miesięcy na terenie Katowic trwa dostosowywanie ulic, a konkretniej organizacji ruchu, do zaleceń policji. Wiąże się to z usuwaniem miejsc parkingowych znajdujących się w zatokach na 10 metrów przed i za skrzyżowaniami oraz przejściami dla pieszych. Na skutek likwidacji miejsc wielu mieszkańców i instytucji zwraca się do Urzędu Miasta i MZUiM-u z żądaniem wyjaśnień. W związku z tym Katowicka Agencja Wydawnicza przeprowadziła akcję informacyjną na terenie przyszłej strefy płatnego parkowania, w której informujemy o przyczynach eliminowania miejsc. W ten sam sposób informowaliśmy o większych zmianach w organizacji ruchu w śródmieściu, czy wieszając plakaty, z konkretnymi informacji, dotyczących zmian – wyjaśnia Dawid Zapała z KAW.

- Ten sposób komunikacji spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony mieszkańców i to kontynuowaliśmy. Niestety, w nocy z wtorku na środę spadł lekki deszcz, którego nie przewidział podwykonawca roznoszący ulotki. Deszcz spowodował rozmoknięcie materiałów i efekt zobaczyliśmy dzisiaj rano. Za niedogodności przepraszamy i wyciągniemy z nich wnioski - podkreśla Dawid Zapała.

Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania o liczbę przygotowanych ulotek, koszt ich wydruku oraz to, czy akcja będzie prowadzona także w innych rejonach miasta.

Likwidacja niezgodnych z prawem miejsc parkingowych

Przypomnijmy, że w Katowicach trwają przygotowania do znacznego rozszerzenia strefy płatnego parkowania. W związku z tym, konieczne jest zlikwidowanie niezgodnych z prawem miejsc parkingowych. Dokładnie 1415 z 11520. To przede wszystkim miejsca, która znajdują się 10 metrów przed i za skrzyżowaniami oraz przejściami dla pieszych.

Samorząd miał sporo czasu, aby przygotować się do zmian, ponieważ regulujące to przepisy obowiązują od… 1997 roku. Musi to zrobić teraz, aby uchwały o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania nie zanegowały służby prawne Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Prezydent Marcin Krupa zaapelował nawet o liberalizację przepisów i umożliwienie parkowania bliżej skrzyżowań oraz przejść dla pieszych m.in. „w strefach o uspokojonym ruchu samochodów”, gdzie dopuszczalna prędkość to 30 km/h. Ministerstwo Odpowiedziało jasno, że takie zmiany nie są możliwe, ponieważ „mogą skutkować znacznym pogorszeniem wzajemnej widoczności uczestników ruchu drogowego w obrębie przejść dla pieszych i skrzyżowań”, a tym samym mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo.

Jak zauważył Grzegorz Żądło z portalu Katowice24.info, na ulotkach Katowickiej Agencji Wydawniczej nie pojawiła się żadna wzmianka o bezpieczeństwie.

Skarbek katowice jurand jarecki 20

Może Cię zainteresować:

Katowicki Skarbek. Dom handlowy z łuskami na elewacji i schodami ruchomymi. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

04/10/2023

Mural wodecki odsloniecie katowice 04

Może Cię zainteresować:

Najsłynniejszy obecnie mural w Katowicach oficjalnie odsłonięty. Zbigniew Wodecki na ścianie hotelu przy ul. Tylnej Mariackiej

Autor: Katarzyna Pachelska

04/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon