Camilo jimenez v Gu08 R Yj O s unsplash 1024x683

W centrum Katowic powstanie SOR

Przy ulicy Głowackiego powstanie pierwszy Szpitalny Oddział Ratunkowy w centrum miasta. Karetki będą mogły szybciej dojechać do mieszkańców.

Zakład Opieki Zdrowotnej MSWWiA otrzymał rządowe dotacje na przekształcenie Izby Przyjęć. Placówka złożyła odpowiedni wniosek i po pozytywnym rozpatrzeniu, przyznano jej 15 mln zł. Z tej puli na prace budowlane szpital wyda 10 mln zł. Pozostałą kwotę przeznaczy na sprzęt medyczny.

Najwięcej pieniędzy na ten cel wyłożyło Ministerstwo Zdrowia, dlatego jako przedstawiciel strony rządowej umowę z dyrektorem szpitala, doktorem Piotrem Gazdą, podpisał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Szczęśliwego, nowego...

Według planów na nowy SOR poczekamy do 2021 roku. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, zostanie otwarty pierwszego stycznia – w dzień, kiedy lekarze i ratownicy mają ręce pełne pracy, ratując ludzkie życie.

Do tego czasu powinny powstać stworzone oddziały: segregacji, obserwacji, konsultacyjny, część sal zabiegowych wraz z małym blokiem operacyjnym. Oddział ratunkowy pomoże skrócić czas potrzebny na przywiezienie do szpitala chorych, zwłaszcza w godzinach, w których Katowice są zakorkowane. SOR w centrum to także nowy sprzęt oraz większa dostępność dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie przyjadą do szpitala karetką.

Projekt inwestycji ma być gotowy jeszcze w tym roku. Pierwsze przetargi związane z utworzeniem SORu już zostały ogłoszone.

czytaj dyskusję

Polecamy: