W Katowicach odbędą się Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych

Szachy

Gambit Królowej w Katowicach! W naszym mieście zostanie zorganizowana jedna z największych imprez szachowych – Mistrzostwa Europy. Impreza odbędzie się 18-20 grudnia. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa turniej odbędzie się online.

W turnieju wezmą udział najlepsi z najlepszych szachistów w Europie. Zaproszenie przyjeli polscy arcymistrzowie Jan Krzysztof Duda, Mateusz Bartela, Radosław Wojtaszka oraz zawodnik „z naszego podwórka” – katowiczanin Daniel Sadzikowski

Mistrzostwa Europy rozgrywane w Polsce dają bardzo dużą dawkę motywacji, by pokazać się na własnym podwórku z dobrej strony. Jakiejś wielkiej presji nie ma, ale taka impreza na pewno będzie ważna dla każdego Polaka, który jest miłośnikiem szachów – mówi Sadzikowski.

Mam nadzieję, że wygra Polak, nawet jeśli nie będę to ja. Jeśli nic się złego nie wydarzy i wystartuję w tym turnieju, to obiecuję, że zrobię wszystko, by go wygrać – mówi Jan Krzysztof Duda, który nie ukrywa, że lubi grać w błyskawiczną odmianę szachów. – Szachy błyskawiczne i szachy klasyczne to jak dwie różne gry. Wiadomo, że szachy błyskawiczne są zdecydowanie szybsze, tu nie ma czasu na liczenie, a gra się opiera głównie na intuicji. A ja jestem zawodnikiem intuicyjnym – dodaje.

Mistrzostwa Europy w tym roku online

Niestety, przez panującą pandemię koronawirusa i nałożone obostrzenia, Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych 2021 muszą odbyć się niestety online.

Do samego końca liczyliśmy, iż uda nam się zorganizować w Katowicach mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w formie tradycyjnej, ale jesteśmy zmuszeni, by przyjąć wersję online. Jest to rozwiązanie bardzo innowacyjne, szachy dzięki nowym technologiom mają tę alternatywę, z której nie mogą skorzystać inne dyscypliny sportowe – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej.

Na szczęście w dobie pandemii szachy wydają się być jednym z nielicznych sportów, które w łatwy sposób można przenieść bezpośrednio do sieci.

Wiadomo, że odpada element psychologiczny, który w normalnej grze jest bardzo istotny. Zawodnicy są od siebie w odległości metra, mogą pokazywać pewność siebie, która wpłynie na rywali. Z postawy przeciwnika można bardzo wiele wyczytać. Choć granie w Internecie było już wcześniej mocno popularne, ale pandemia wpłynęła na to bardzo mocno. Liczba użytkowników aplikacji internetowych związanych z szachami od listopada została podwojona – wyjaśnia Turlej.

Gambit Królowej w Katowicach

Szachy zyskują coraz większą popularność. Gdy Netflix wyemitował miniserial „Gambit Królowej”, na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy popularność frazy „jak grać w szachy wzrostła aż o 200 procent!

Świetną robotę robi bijący rekordy popularności serial „Gambit Królowej” z udziałem Marcina Dorocińskiego. To wszystko sprawia, że szachistów przybywa, a szachy pojawiły się w popkulturze i stają się coraz bardziej popularne – mówi Łukasz Turlej.

Można więc śmiało stwierdzić, że gdyby nie pandemia koronawirusa, obecny czas byłby najlepszym z możliwych, by organizować w Polsce wielką imprezę szachową.
Oprócz serialu przyczynił się do tego również znany Jan Krzysztof Duda, który w październiku zadziwił świat przerywając serię 125 partii klasycznych norweskiego mistrza świata Magnusa Carlsena. Znalazł się w elitarnej dwudziestce kandydatów do miana Sportowca Roku 2020 w najstarszym polskim plebiscycie. O szachach mówi się więc teraz bardzo wiele.

Katowice już drugi raz organizują Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych

Katowice już drugi raz będą gospodarzem mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych. Pierwszy raz turniej w naszym mieście odbył się w 2017 roku w hali Spodka. Był wtedy jednym z największych wydarzeń w historii Europejskiej Unii Szachowej. Dobra organizacja wydarzenia sprawiła, że w 2018 roku nasze miasto otrzymało prawo goszczenia uczestników mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych w 2020 i 2021 roku.

Możliwość goszczenia, choć niestety tylko wirtualna, najlepszych szachistów Europy jest dla nas dużym wyróżnieniem. Pozyskanie tak prestiżowej imprezy to m.in. wynik znakomitej współpracy ze Śląskim Związkiem Szachowym, a także Łukaszem Turlejem, wiceprezydentem FIDE. Choć szachy przeżywają swój renesans dopiero w tym roku – to jednak w Katowicach od wielu lat wspieramy miłośników tego sportu, a szachiści Wasko HETMAN GKS Katowice w minionej dekadzie aż siedmiokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium drużynowych mistrzostw Polski. Podczas zbliżających się mistrzostw oczywiście najmocniej będziemy trzymać kciuki za zawodników GieKSy i wszystkich Polaków. Jestem przekonany, że impreza ta przyczyni się do dalszej popularyzacji szachów w Polsce, a Katowice będą w kolejnych latach gospodarzem wielu międzynarodowych zawodów – mówi prezydent Krupa.

fot. mat. prasowe

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: