Parkingihulajnogi

W Katowicach powstają parkingi dla hulajnóg

Koniec z walającymi się hulajnogami w Katowicach? Coś ruszyło w tym kierunku. W mieście powstają specjalne parkingi, na których będzie można zostawiać te dwukołowe pojazdy.

Jak informuje Urząd Miasta w Katowicach od lipca 2019 r. na koniec sezonu mieliśmy ok. 500 hulajnóg możliwych do wypożyczenia i podróżowania. Mają swoje plusy i minusy. Co prawda są przyjazne środowisku i zdecydowanie pomagają w podróżowaniu po mieście, jednak zostawianie ich gdzie popadnie irytuje mieszkańców naszego miasta.

- Jako miasto chcemy popularyzować te formy transportu, ale jednocześnie pokazywać, jak prawidłowo z nich korzystać. Realizowaliśmy kilka kampanii przypominających o tym jak prawidłowo korzystać z tego typu urządzeń, teraz robimy kolejny krok, tworząc parkingi dla hulajnóg – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dlatego Katowice wspólnie z działającymi w mieście operatorami, Bolt i blinkee.city wyznaczyły miejsca na parkingi dla postoju hulajnóg. - Plan wdrożenia tego projektu wspólnie konsultowaliśmy w styczniu tego roku z czterema operatorami, działającymi wówczas w Katowicach. Niestety, pandemia pokrzyżowała plany rozwojowe trzech firm, które wycofały się z miasta. Do tematu parkowania hulajnóg wróciliśmy po lockdownie – mówi Adriana Kamińska-Flak z wydziału transportu. - Podjęliśmy kolejne rozmowy na temat wytyczenia parkingów dla e-hulajnóg, zasad parkowania, działań zapobiegającym chaotycznemu porzucaniu hulajnóg, które niejednokroć przeszkadzały innym użytkownikom przestrzeni publicznej – dodaje.

Gdzie będą parkingi?

W naszym mieście ma powstać 40 parkingów. 34 z nich znajdą się w ścisłym Śródmieściu, natomiast 6 na obszarze Katowickiego Parku Leśnego. Parkingi będą m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiego Rynku, Dworca PKP, Centrum Przesiadkowego Sądowa, na Strefie Kultury, na terenie Uniwersytetu Śląskiego – w skrócie w pobliżu najbardziej uczęszczanych ulic. Ich oznaczenie rozpoczął dzisiaj Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach, malując białą farbą prostokąt z symbolem hulajnogi. Oznakowanie powinno pojawić się we wszystkich lokalizacjach do końca października.

Wszystkie lokalizacje parkingów będzie można znaleźć w aplikacji. Operatorzy o nowych zasadach będą informować użytkowników za pośrednictwem aplikacji i mailingu. Prawdopodobnie od listopada, regułą stanie się wypożyczanie i oddawanie hulajnóg, po zakończeniu wynajmu, wyłącznie w wyznaczonych miejscach.

- blinkee.city będzie zachęcać użytkowników hulajnóg do pozostawiania urządzeń we wskazany przez miasto miejscach. Naszym celem jest harmonijna współpraca z magistratem i odpowiadanie na potrzeby mieszkańców. Warto zaznaczyć, że w tym trudnym momencie jakim jest pandemiami, indywidualny transport jest jednym z najbezpieczniejszych pod względem higienicznym. Elektryczne hulajnogi blinkee.city nadal będzie można oddawać w strefach, ale tzw.hot spoty czyli parkingi będą dodatkowo premiowane – mówi Marcin Maliszewski, prezes blinkee.city.

Będzie ograniczenie 15km/h

W obszarach nie objętych parkingami, będzie można wciąż pozostawiać hulajnogi w dowolnym, bezpiecznym miejscu. Dodatkowo, na ulicach wyłączonych z ruchu, zostanie zmniejszona prędkość poruszania się na hulajnogach do 15 km/h. Ta funkcjonalność zostanie wprowadzana wraz z dalszym rozwojem aplikacji i będzie działać automatycznie, po wjeździe hulajnogą na ten obszar.

fot. mat. prasowe

czytaj dyskusję

Polecamy: