W Katowicach powstało Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy

Organizacje społeczne w Katowicach zjednoczyły się i powołały Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy.

W Katowicach powstało Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy. W ten olbrzymi projekt zaangażowały się niemal wszystkie organizacje pozarządowe działające w Katowicach. Koordynatorem inicjatywy jest Centrum Integracji Międzypokoleniowej "Bezpieczna twierdza", prowadzone przez Fundację Index do Przyszłości przy ogromnym wsparciu Centrum Organizacji Pozarządowych, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach oraz przy wsparciu Urzędu Miasta w Katowicach.

"Katowice dla Ukrainy" na Facebooku

Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy w Katowicach zaczęło pracować niemal natychmiast po wybuchu wojny w Ukrainie. W pierwszych dniach wojny powołano strukturę, która ma pomagać w pracy wolontariuszy i mieszkańców Katowic, którzy z niezwykłym zaangażowaniem włączyli się w pomoc uchodźcom.

- Zaczęło się od tego, że chcieliśmy w jednym miejscu zebrać ludzi, którzy chcą pomagać, coś w rodzaju skrzynki kontaktowej, dlatego powstała grupa na Facebooku „Katowice dla Ukrainy”. Tam pojawiają się ogłoszenia – mam mieszkanie, mam transport, mam ubrania, chcę pomóc w posiłkach dla uchodźców itd. – mówi Anna Skrzyńska, prezes Zarządu Fundacji Index do Przyszłości i dodaje, że pierwotna idea natychmiast zaczęła rosnąc do ogromnych rozmiarów, dlatego konieczne było połączenie z innymi organizacjami pozarządowymi działającymi w mieście.

Do akcji włączyło się Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach. Stworzyli strukturę pomocy i przedstawili ją wolontariuszom na spotkaniu w Liceum Ogólnokształcącym im. Harcerzy Obrońców Katowic w katowickiej dzielnicy Ligota. W auli liceum zgromadziło się około 150 osób chętnych do pomocy, kilkaset oglądało transmisję w internecie.

- Chcemy przekuć ten nasz pierwszy zryw społeczny pod hasłem „działajmy” w „działajmy prawidłowo”. Organizujemy bazę wolontariuszy, którym przekazujemy informację na temat potrzeb – gdzie i jak trzeba działać, gdzie wolontariusze są najbardziej potrzebni – mówił na spotkaniu Bartosz Kordala z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach.

Formularz dla wolontariuszy

Uruchomiono link do formularza, gdzie wolontariusze mogą się zgłaszać i i oferować konkretną pomoc: bit.ly/katowicedlaukrainy. Pomoc podzielona jest na kilka obszarów, w których wolontariusze czują się najbardziej kompetentni. Potrzebni są między innymi tłumacze, psycholodzy, osoby koordynujące znalezienie lokali dla uchodźców, opiekunowie rodzin czy kierowcy pomagający w transporcie uchodźców nie tylko z granicy, ale przede wszystkim w poruszaniu się po mieście, na przykład w drodze do lekarza.

Bezpłatne zajęcia dla dzieci i darmowa opieka zdrowotna

Do akcji bardzo aktywnie włączają się także firmy oferujące przeróżne usługi dla uchodźców. Dziećmi uchodźców zaopiekowało Centrum Rozrywki Guliwer w katowickim Giszowcu. Dzieci mogą przebywać na terenie sali zabaw bezpłatnie. Mają zagwarantowane animacje, integrację z polskimi dziećmi oraz opiekę animatorów, także tych mówiących po ukraińsku. Osoby uciekające przed wojną mają także zapewnioną bezpłatną opiekę zdrowotną. Od 1 marca Centrum Medyczne holsäMED w Katowicach świadczy bezpłatną pomoc lekarską dla osób z Ukrainy. Przychodnia uruchomiła specjalną infolinię obsługiwaną w języku ukraińskim. Pod numerem: 32 724 12 20 można umówić wizytę lub teleporadę.

- Każdy pacjent z Ukrainy, który zgłosi się do lekarza POZ w godzinach pracy poradni tj. 8.00-18.00 zostanie przyjęty. Jeżeli stan zdrowia będzie tego wymagał leczenie będzie kontynuowane w ramach opieki specjalistycznej m.in. w poradniach:

  • neurologicznej,
  • ortopedycznej,
  • urologicznej,
  • laryngologicznej,
  • kardiologicznej.

- Kobiety mogą korzystać także z pomocy ginekologa, to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku pań, które oczekują dziecka, a dla których ostatnie dni wiązały się z dużym stresem i wyczerpaniem fizycznym - mówi Paulina Świątkowska-Kępińska, dyrektor Centrum Medycznego holsäMED w Katowicach. Bezpłatna pomoc lekarska dostępna jest w dwóch placówkach holsäMED: w przychodni w Galerii Libero przy ul. Kościuszki 229 i przy ul. Kotlarza 6 w Katowicach.

Bezpłatne leczenie dentystyczne zapewnia między innymi Dłucik Dental Clinic w Katowicach. Posiłki dla uchodźców przygotowuje także restauracja Arkadiusza Milika Food&Ball w Katowicach.

Fundacja Index do Przyszłości założyła specjalne konto na zbiórki pieniężne niezbędnych rzeczy dla uchodźców, którymi będzie się opiekować, a które nie zawsze można otrzymać od darczyńców. Nr konta, na które można wpłacać środki na konto Fundacji Index do Przyszłości:

84109011860000000134358559 Koniecznie z dopiskiem:

DAROWIZNA- KATOWICE DLA UKRAINY.

TELEFON dla osób potrzebujących pomocy:

604 099 095 - dla osób z Ukrainy

796 258 987 - dla Polaków

Apel Społecznego Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy

Pomoc tłumacza i psychologa

Jeżeli wieziesz kogoś z granicy do Katowic/okolice Katowic lub zamierzasz po kogoś pojechać lub już przywiozłeś dzwoń na nr 604 099 095 (numerów będzie więcej). To nr pod którym znajduje się organizacja, która kompleksowo zadba o potrzeby zarówno osób przyjeżdzających, jak i rodzin przyjmujących ich pod swój dach. Ggoście z Ukrainy oprócz dachu nad głową potrzebują pomocy prawnej, psychologicznej, często medycznej a przede wszystkim tłumacza, który przeprowadzi ich przez wszystkie etapy legalnego pobytu w Polsce. Także rodzina, która ich przyjmuje będzie potrzebowała wsparcia.

Każdy uchodźca będzie musiał zarejestrować swój pobyt w Polsce (nie ważne czy to będzie zielona karta czy status uchodźcy) i będzie potrzebował kogoś, kto pomoże przebrnąć mu przez dokumenty, w tym tłumacza znającego specyfikę języka urzędowego, a także prawnika, który zna się na pewnych niuansach prawa

Większość z nich, o ile nie wszyscy będą potrzebować opieki psychologa, wiele osób nie radzi sobie z taką wojenną traumą, a nie daj boże przyjdzie wiadomość o śmierci małżonka/ojca/dziadka/wujka i problem może być jeszcze większy i to nie tylko dla gości z Ukrainy, ale dla rodziny przyjmującej także!

Jest wiele rodzin, które powinny otrzymać specjalistyczną opiekę medyczną, specjalistyczne lekarstwa, czasami jak najszybciej bo jest to kwestia życia i śmierci, a do tego trzeba przecież przetłumaczonych szybko dokumentów medycznych!

Rodzina, która przyjmuje pod swój dach praktycznie obcych ludzi, także będzie potrzebowała wsparcia i tego psychicznego i tego materialnego (wszelkich produktów żywnościowych, higienicznych, ubrań, a to przecież kosztuje). Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy mówi: Pamiętajmy także, że wszyscy jesteśmy ludźmi i konflikty mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie rzeczywistość nie sprosta oczekiwaniom, mimo jak najlepszych intencji osób przyjmujących obcych do siebie

- Pamiętajmy też o sobie, żeby się nie wypalić bo pomagać trzeba będzie cały czasy, także za kilka miesięcy (a może i lat). Dbajcie także o swój dobrostan bo jeżeli Wy nie będziecie pomagać to organizacje bez Was też nie dadzą rady - dodają.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon